Prach, pele, alergie, zmeny teplôt. Na jar rapídne stúpa počet prípadov zápalov očí, dá sa mu predchádzať

Oči. Ilustračná snímka.
Oči. Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock/New Africa

Rezavá bolesť a začervenanie. Aj takto vyzerajú príznaky zápalu očí. Lekári hovoria, že na jar sa počet prípadov zvyšuje. Dá sa však tomu predchádzať.

Viac prachu, peľov a prebúdzanie sa alergií, ale aj striedanie sa teplôt. Aj to spôsobuje, že s u nás najmä na jar častejšie objavujú zápaly očí, píše Primanews.cz. „Teploty sa menia každý deň, takže ide o klasické obdobie týchto zápalov. Denne máme množstvo pacientov, ktorí s tým prichádzajú,“ uviedol prednosta očnej kliniky Fakultnej nemocnice v Motole Martin Hložánek.

Prečítajte si tiež:

Príznaky 

Zápal očí sa prejavuje u detí aj u dospelých. Prvými príznakmi sú pálenie či rezavá bolesť, ale tiež svrbenie očí.

Liečba trvá niekoľko dní, najčastejšie naň lekári predpisujú antibiotické masti alebo kvapky. Objaviť sa však môže aj hnis. V tom prípade je oko potrebné očistiť. „Niekedy stačí studený obklad alebo opláchnutie očí vo vlažnej vode,“ uviedol primár Očného oddelenia Fakultnej nemocnice Bulovka Břetislav Brožek.

Lekári však upozorňujú, že liečbu zápalu očí by sme nemali odkladať. „Niektorí pacienti na seba nedbajú týždeň, 14 dní. Majú zápal a v sobotu o druhej v noci prídu na pohotovosť,“ opísal situáciu Brožek.

Prečítajte si tiež:

Prevencia

Podľa slov lekárov sa nepríjemnému ochoreniu dá predchádzať. V lete alebo pri ostrom slnku sú dobrou ochranou napríklad slnečné okuliare. Vhodné je tiež používať umelé slzy. Tie majú aj antialergické zložky. Kúpiť sa dajú voľne v ktorejkoľvek lekárni.

V prípade, že nosíte kontaktné šošovky a zároveň trpíte alergiami, odporúča sa venovať starostlivosti o ne zvýšenú pozornosť.

Blížia sa teplé dni. Pozor na ochorenia z klimatizácie: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.