Po polnoci žiadna zmrzlina či pizza. V Miláne pripravujú opatrenia, ktoré pobúrili mnohých miestnych aj obchodníkov

Milánsky dóm
Milánsky dóm. Zdroj: Shutterstock/Viacheslav Lopatin

Po polnoci žiadna zmrzlina ani pizza. V niektorých častiach Milána budú počas letnej sezóny platiť opatrenia, ktoré nepotešia mnohých miestnych ani tamojších obchodníkov. Radnica tvrdí, že chce chrániť obyvateľov najrušnejších štvrtí, ktorých počas nocí ruší hluk z ulíc.

Vedenie Milána vyhlásilo vojnu zmrzline, píšu talianske médiá. Marco Granelli, zástupca starostu, nedávno predstavil návrh zakazujúci predaj jedla so sebou po polnoci v obľúbených mestských štvrtiach severotalianskej metropoly, informuje The Guardian.

Okrem zmrzliny sa zákaz vzťahuje aj napríklad na pizzu. No najmä zákaz predaja sladkej pochúťky mimoriadne pobúril taliansku verejnosť aj obchodníkov, keďže večerné prechádzky so zmrzlinou sú neodmysliteľnou súčasťou talianskej kultúry.

„Čo robí priemerná talianska rodina v lete? Po večeri idú na prechádzku a dajú si zmrzlinu,“ povedal Marco Barbieri, generálny tajomník milánskej pobočky asociácie, ktorá združuje talianskych maloobchodníkov. „Je to tradícia, a preto je jasné, že ak zasiahnete do takéhoto kultúrneho zvyku, ľudia nebudú šťastní,“ dodal.

Návrh popri zákaze predaja jedla po polnoci navrhuje, aby bary a reštaurácie museli uzavrieť vonkajšie priestory cez pracovné dni najneskôr polhodinu po polnoci. Počas víkendov by mohli byť otvorené o hodinu dlhšie. 

Prečítajte si tiež:

Sťažujú sa, že prídu o zisky

Mesto sa týmito opatreniami, ktoré by mali platiť od 17. mája do 4. novembra, snaží vyhovieť ľuďom, ktorí bývajú v rušných oblastiach a po nociach ich trápi hluk. 

Barbieri si však myslí, že zákaz predaja jedla by mladým ľuďom nebránil v tom, aby trávili noci v meste: „Pravidlo zakazujúce ľuďom vypiť fľašu vody alebo dať si zmrzlinu či pizzu počas prechádzky nič nevyrieši, pretože ľudia aj tak zostanú vonku. Myslíte, že 25-roční ľudia pôjdu domov úderom polnoci?“

Obchodníci sa zároveň sťažujú, že týmito opatreniami prídu o zisky a zákazníkov.

„Poprosil by som Barbieriho, aby prišiel na niekoľko hodín do mojej kancelárie, pretože mám stovky správ od obyvateľov, ktorí žiadajú, aby sa mohli v noci lepšie vyspať,“ reagoval na kritiku milánsky starosta Giuseppe Sala.

Pozrite si aj, ako vyzeral požiar v centre Milána v máji minulého roka:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.