Na americké jednotky v Iraku a Sýrii útočili dvakrát za menej ako 24 hodín

Americký vojak na základni v Iraku.
Zdroj: File TASR/AP Photo/Khalid Mohammed

Dva drony zostrelili v pondelok (22. 4.) neďaleko leteckej základne v západoirackej provincii Anbár. Päť rakiet vypálili v nedeľu (21. 4.) z oblasti na severe Iraku na vojenskú základňu v Sýrii.

Americké jednotky v Iraku a Sýrii boli za menej ako 24 hodín vystavené dvom samostatným útokom, uviedli v pondelok iracké bezpečnostné zdroje a predstavitelia USA. Išlo o prvé takéto incidenty po takmer troch mesiacoch, informuje agentúra DPA a Reuters.

Drony aj rakety

Dva drony zostrelili v pondelok neďaleko leteckej základne v západoirackej provincii Anbár, na ktorej pôsobia americkí vojaci, tvrdí americký predstaviteľ.

Päť rakiet vypálili v nedeľu z oblasti na severe Iraku na vojenskú základňu v Sýrii, na ktorej sú umiestnení aj príslušníci medzinárodnej koalície pod vedením USA. Po útoku nehlásili obete ani výraznejšie škody. Spojené štáty v súvislosti s útokmi vyjadrili znepokojenie a odsúdili ich.

Prečítajte si tiež:

Americká podpora Izraela vo vojne v Pásme Gazy

Takmer každodenné raketové a dronové útoky na americké jednotky prebiehali od polovice októbra minulého roka. K zodpovednosti sa vtedy prihlásila skupina šiitských moslimských ozbrojených skupín podporovaných Iránom. Útoky zdôvodňovali americkou podporou Izraela vo vojne v Pásme Gazy. Útoky ustali koncom januára pod tlakom bagdadských orgánov a Teheránu po smrtiacich odvetných leteckých útokoch Washingtonu v Iraku.

Spojené štáty majú v Iraku približne 2500 vojakov a 900 amerických armádnych príslušníkov sa nachádza vo východnej Sýrii v rámci poradensko-asistenčnej misie.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 22. 4. 2024 o ďalších incidentoch na Blízkom východe:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kríza na Blízkom východe

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.