Českú tlačovú kanceláriu napadli hackeri. Vydali správy o zmarenom atentáte na Petra Pellegriniho

ČTK. Ilustračná snímka.
ČTK. Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia

Webové stránky Českej tlačovej kancelárie (ČTK) v utorok (23. 4.) napadli hackeri. Vydali niekoľko falošných správ, pričom jedna z nich sa týkala zmareného atentátu na zvoleného slovenského prezidenta Petra Pellegriniho.

Udalosťou sa zaoberá česká Bezpečnostná informačná služba (BIS) a ďalšie úrady. Upozornil na to český Deník N. 

Prečítajte si tiež:

Atentát mal plánovať ukrajinský diplomat

Vymyslené správy sa podľa servera objavili na webe České noviny okolo 11.00 hodiny. Tvrdilo sa v nich, že Česko zabránilo atentátu na Pellegriniho, ktorý údajne plánoval ukrajinský diplomat v Česku. 

Text týkajúci sa Pellegriniho mal titulok: „BIS zabránila pokusu o atentát na novozvoleného slovenského prezidenta Petra Pellegriniho,“ píšu novinky.cz

Medzi falošnými správami sa malo objaviť aj vyhlásenie českého ministra Jana Lipavského k atentátu. Oba texty mali byť navyše zverejnené aj s notifikáciami. 

„V súvislosti s organizáciou atentátu na slovenského prezidenta Petra Pellegriniho na území Českej republiky ukrajinským občanom Maruničom V. je pán Vitalij Usatyj, chargé d'affaires Ukrajiny v ČR, vyhlásený za personu non grata,“ citoval Deník N z už odstránenej správy na webe ČTK.

Prečítajte si tiež:

Pravdivosť informácii ministerstvo zahraničia poprelo

Pravdivosť informácií odmietlo české ministerstvo zahraničných vecí. „Rezolútne popierame, že je to pravda. Ide o dezinformáciu, podľa našich informácií nejde o autentické spravodajstvo ČTK,“ povedal hovorca rezortu Daniel Drake.

Neskôr autenticitu správ poprela aj agentúra. Uviedla, že vymyslené správy boli dve a nepochádzajú z jej produkcie. V Infobanke ČTK, ktorú využívajú médiá, sa správy objaviť nemali. 

Podvodné SMS správa od hackerov. Majú sa týkať podlžností za diaľničné známky: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničné krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.