Lekár opísal, čo ide človeku v hlave tesne pred smrťou. Deti ju vnímajú inak

Ilustračný záber.
Ilustračný záber. Zdroj: Shutterstock/Ground Picture

Lekár paliatívnej starostlivosti roky študoval, čo sa deje na konci nášho života. Teraz sa rozhodol prezradiť, čo väčšina ľudí vníma pred smrťou.

Christopher Kerr strávil roky štúdiom hospicových pacientov a všimol si spoločnú tému medzi dospelými, píše portál Unilad

Aj keď sa väčšina z nás snaží premýšľaniu o smrti vyhýbať, on sám sa rozhodol, že sa jej bude venovať. Skúma sny a vízie, ktoré ľudia zažívajú, keď sa blíži koniec života.

Prečítajte si tiež:

Deti vs dospelí

Kerr si všimol, že prežívanie konca života sa u dospelých a detí výrazne líši, pretože deti majú vo všeobecnosti menšie pochopenie pre smrť.

V dôsledku toho často nachádzajú útechu v posledných dňoch života prostredníctvom predstavivosti, zatiaľ čo dospelí majú tendenciu zažívať vízie alebo spomienky, ktoré im pomáhajú zmieriť sa so životom, ktorý prežili.

Prečítajte si tiež:

Vízie

Ako ďalej Unilad píše, Kerr aj opísal príklad takejto vízie. V hospici mali jedného štyridsiatnika, ktorý strávil vo väzení väčšinu svojho života. Bol navyše závislý od drog a mal rakovinu krku. 

„Sníval, vtipkoval, bol veľmi veselý... A potom začal plakať, pretože sa mu snívali hrozné sny, že ho dobodali všetci ľudia, ktorým on ublížil. On sa z toho zrútil, no keď sa potom trochu oklepal, požiadal o stretnutie s dcérou, ktorej vyjadril lásku a ospravedlnil sa jej. Potom v pokoji zomrel,“ vysvetlil Kerr. 

Podľa jeho slov neverí, že pacienti popierajú zlé a bolestivé veci, skôr sú schopní riešiť ich spôsobom, ktorý je veľmi zaujímavý. 

Na druhej strane deti, keďže mnohokrát nezažili vo svojom okolí smrť, vnímajú zvieratá, ktoré ich „ubezpečujú“, že nie sú samé. „Deti sú kreatívne a majú predstavivosť,“ uzavrel Kerr.

Pozrite si archívnu reportáž o smrteľnom pracovnom úraze. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.