Muž nemusí platiť pokuty za jazdu v opitosti. Ukázalo sa, že jeho telo si produkuje vlastný alkohol

Muž nemusí platiť pokuty za jazdu v opitosti. Ukázalo sa, že jeho telo si produkuje vlastný alkohol
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock.com/Pazargic Liviu

Súd uznal, že muž mal alkohol v krvi pričinením „vyššej moci“ a zbavil ho viny. Prípad je o to kurióznejší, že muž zhodou okolností pracuje v pivovare.

Belgickému vodičovi, ktorý dostal od polície dve pokuty za šoférovanie pod vplyvom alkoholu, súd tieto tresty zrušil. Štyridsaťročný muž z Brúgg totiž uspel s námietkou, že sa mu alkohol nedostal do krvi pitím piva či destilátov, ale že ho produkuje jeho telo. Súd uznal, že trpí vzácnou poruchou, s ktorou môže šoférovať.

Muž sa ocitol na súde kvôli dvom pokutám, ktoré dostal za šoférovanie pod vplyvom alkoholu v posledných dvoch rokoch. Najvýraznejšie prekročil povolený limit, ktorý je v Belgicku pol gramu na liter krvi.

V apríli 2022 Belgičan túto hranicu prekročil takmer štvornásobne. To zodpovedá vypitiu zhruba piatich pív. O mesiac neskôr mu policajti namerali trojnásobok povoleného množstva, pripomína web televíznej stanice BFMTV.

Prečítajte si tiež:

​Podľa jeho advokátky Anse Ghesquiereovej niekoľko lekárov nezávisle na sebe potvrdilo, že trpí vzácnou poruchou nazývanou syndróm vlastného pivovaru (ABS), ktorá bola zatiaľ preukázaná iba u niekoľkých ľudí na svete.

Telo takého človeka si samo vyrába alkohol, najmä pri konzumácii potravín s vysokým obsahom sacharidov ako je pečivo, zemiaky alebo strukoviny.

Súd uznal, že muž mal alkohol v krvi pričinením „vyššej moci“ a zbavil ho viny. „Máme z verdiktu radosť, ale ešte nie je definitívny,“ povedala Ghesquiereová s dodatkom, že prokuratúra má 30 dní na odvolanie.

Muž teraz podľa obhajkyne dodržiava výživový režim, pri ktorom sa snaží predchádzať konzumácii potravín stimulujúcich produkciu alkoholu. Prokuratúra mu odporučila, aby sa tiež vyhol pitiu alkoholických nápojov.

Prípad je o to kurióznejší, že muž zhodou okolností pracuje v pivovare.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívnu reportáž o policajnej akcii zameranej na alkohol.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničné krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.