Pravoslávna cirkev potrestala kňaza, ktorý viedol omšu za Navaľného

Pravoslávna cirkev potrestala kňaza, ktorý viedol omšu za Navaľného
Hrob Alexeja Navaľného. Zdroj: Profimedia.sk

Navaľnyj, najostrejší Putinov kritik za uplynulé desaťročie, zomrel vo februári v arktickej väzenskej kolónii, kde si odpykával desaťročný trest za obvinenia z "extrémizmu".

Ruská pravoslávna cirkev suspendovala kňaza, ktorý viedol smútočnú omšu za zosnulého kritika Kremľa Alexeja Navaľného, uvádza sa v dekréte uverejnenom v utorok. TASR informuje na základe agentúry AFP.

Patriarcha Kirill, blízky spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina, podpísal dekrét, ktorým zakázal kňazovi Dmitrijovi Safronovi udeľovať požehnanie, nosiť kríž a rúcho na obdobie nasledujúcich troch rokov. Duchovný slúžil omšu 40 dní po Navaľného smrti.

Po skončení obdobia pokánia sa rozhodne o možnosti jeho ďalšej kňazskej služby, uvádza sa v dekréte. Cirkev však neuviedla dôvod svojho rozhodnutia.

Navaľnyj, najostrejší Putinov kritik za uplynulé desaťročie, zomrel vo februári v arktickej väzenskej kolónii, kde si odpykával desaťročný trest za obvinenia z "extrémizmu". Tie sú všeobecne vnímané ako odplata za jeho kampaň proti Kremľu, píše AFP.

Ruská pravoslávna cirkev je kľúčovým podporovateľom Putina. Prijala jeho presadzovanie konzervatívnej sociálnej politiky vrátane zásahu proti komunite LGBTQ a podporuje vojenskú ofenzívu na Ukrajine.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívny príspevok o pohrebe Alexeja Navaľného.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Rusko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.