Rusi hlásia prielom frontovej línie. Prispela k tomu aj vážna chyba Ukrajincov

Rusi hlásia prielom frontovej línie. Prispela k tomu aj vážna chyba Ukrajincov
Bojmi zničená obec Očeretyne na snímke z 11. marca. Zdroj: Profimedia.sk

Podľa ukrajinských zdrojov za to môže nedorozumenie medzi dvoma jednotkami: 47. mechanizovanou brigádou, ktorá po roku intenzívnych bojov pri Avdijivke čakala na rotáciu, a 155. výsadkovou brigádou, ktorá ju pri Očeretyne mala vystriedať.

Rusko zaznamenalo na frontovej línii strategické víťazstvo, ku ktorému prispelo aj nedorozumenie v ukrajinskom velení.

Ako „deň prielomov“ oslavujú ruskí vojenskí blogeri pondelkové udalosti na doneckom fronte, kde sa ruskej armáde podarilo obsadiť mesto Očeretyne, cez ktoré vedie železnica.

„Očeretyne sa vrátilo domov,“ napísali ruskí motostrelci na starú tabuľku s olympijským ušiakom, ktorú objavili v dobytom mestečku ležiacom asi desať kilometrov severozápadne od Avdijivky.

„22. apríl 2024 môžeme smelo označiť za deň prelomov na doneckom fronte... V oblasti Novobachmutovky a Očeretyne zarážame klin hlbšie a hlbšie do obrannej línie nepriateľa. V Očeretyne sme dosiahli centrá a vyvesili vlajku, oslobodili sme južnú časť. Veľké straty. Bitka pokračuje,“ hlási bloger Jurij Kotěnok a vymenováva všetky oblasti západne od Avdijivky, kde sa Rusom v posledných dňoch darí postupovať.

Ruský postup priznávajú západní analytici aj ukrajinské zdroje. „Na geolokalizovaných záberoch z 22. apríla sú vidieť ruské jednotky, ako vztyčujú ruskú vlajku nad budovou vojensko-civilnej správy v centre Očeretyne. Rusi najskôr obsadili železničnú stanicu, prekročili trať a postúpili na sever do centra obce,“ uviedol americký Inštitút pre štúdium vojny.

Železnica je tiež dôvod, prečo Očeretyne vzbudzuje na oboch stranách konfliktu takú veľkú pozornosť. Predtým trojtisícové mestečko leží na trati z Donecku do Pokrovska, ktoré je dnes centrálnym logistickým uzlom na zásobovanie ukrajinskej armády v oblasti.

Očeretyne navyše leží na kopci a ruské delostrelectvo tak odtiaľto bude môcť Pokrovsk ľahšie ostreľovať.

Z hľadiska ukrajinského velenia je znepokojujúci predovšetkým fakt, že Rusom sa do mesta podarilo vstúpiť veľmi ľahko a dnes stoja len tri kilometre od hlavných defenzívnych línií narýchlo budovaných počas prudkých bojov o Avdijivku.

Podľa ukrajinských zdrojov za to môže nedorozumenie medzi dvoma jednotkami: 47. mechanizovanou brigádou, ktorá po roku intenzívnych bojov pri Avdijivke čakala na rotáciu, a 155. výsadkovou brigádou, ktorá ju pri Očeretyne mala vystriedať.

Z neznámych dôvodov k tomu však nedošlo a keď prvá menovaná jednotka opustila pozície, namiesto výsadkárov ich v meste vystriedali Rusi a hneď začali zabezpečovať krídla.

Ukazuje sa, že ukrajinskí obrancovia čeliaci výraznej leteckej, delostreleckej a početnej presile Ruska hrajú o čas a počítajú každý deň, kým dorazí americká vojenská pomoc a než sa na základe nového mobilizačného zákona podarí občerstviť frontové jednotky.

Ukrajinská stratégia je momentálne jednoznačná: Prežiť tento rok, skonsolidovať sily a v ideálnom prípade sa v tom budúcom rok pokúsiť o novú ofenzívu.

Zrejme najväčšou skúškou však pre Kyjev bude ruská letná ofenzíva, ktorá by sa podľa expertov mohla začať v Záporoží, Donbase alebo smerom na Charkov.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívny príspevok o dobytí Avdijivky, vďaka čomu Rusi mohli postupovať smerom na Očeretyne. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.