Prečo sa po dovolenke cítime zle a choro? Takto sa tomu môžeme vyhnúť

Ilustračný záber.
Ilustračný záber. Zdroj: Shutterstock/brizmaker

Odborníci na cestovanie odhalili, prečo sa po dovolenke v zahraničí ľudia cítia zle. Uviedli tiež spôsoby, ako sa tomu môžeme vyhnúť.

Doktorka Laura Purdy hovorí, že chytiť chrípku alebo prechladnúť na cestách je pomerne bežné, pretože ste vystavení riziku kvôli aktivitám, ktoré počas cestovania vykonávate, píše The Sun.

Prečítajte si tiež:

Nedá sa tomu úplne vyhnúť

Na letiskách, v lietadlách, autobusoch a taxíkoch sa cestujúci dostávajú do úzkeho kontaktu s infikovanými osobami, takže je pravdepodobné, že niečo chytíte.

„Blízkemu kontaktu s cestujúcimi sa takmer nedá vyhnúť a medzi cestujúcimi sedíte na tých istých sedadlách bez toho, aby sa umývali, čo zvyšuje pravdepodobnosť ochorenia,“ dodala Purdy s tým, že problémom sú aj masové športové či kultúrne podujatia.

Cestovný lekár Jim Evans tiež hovorí, že cestovanie môže narušiť váš spánok. 

„Presun z prostredia, v ktorom sú vaše telo a imunitný systém zvyknuté fungovať, do iného prostredia, môže byť tiež výzvou pre váš imunitný systém a zvýšiť jeho náchylnosť na infekcie,“ doplnil Evans. 

To, že máte pocit, akoby ste sa vracali domov prechladnutí, môže byť spôsobené aj inkubačnou dobou bežného prechladnutia a iných respiračných vírusov. Môže totižto trvať aj týždeň a dlhšie, kým si všimnete, že na vás niečo lezie. 

A niekedy nemusí ísť ani o prechladnutie, ale o príznaky alergie. Navyše, tieto symptómy často neznačia chorobu, ale len únavu či vyčerpanie.

Prečítajte si tiež:

Ako zostať zdravý

Na dovolenke (a nie iba tam) si musíte vždy udržiavať čisté ruky. Mikróby sa môžu šíriť prostredníctvom predmetov, ktorých sa bežne dotýkate, ako sú kľučky dverí a predmety bežného používania, ktoré sa nemusia pravidelne čistiť.

Pravidelné umývanie mydlom a vodou môže pomôcť zabrániť prenosu bacilov. Ideálne je so sebou nosiť dezinfekčný prostriedok, ktorý sa vám zíde, ak sa práve nemôžete dostať k umývadlu. 

Ďalším tipom, ktorý odborníci odporúčajú, je vyhýbať sa davom. Ak môžete, cestujte v čase mimo špičky a snažte sa držať ďalej od väčších skupín.

Ak chcete navštíviť rušné atrakcie, ako napríklad múzeum, vyberte si pracovný deň, keď tam nie je toľko ľudí. Samozrejme, vyhnúť sa davu nemusí byť vždy možné, no ak sa už ocitnete uprostred davu, odporúča sa, aby ste sa vždy obzerali okolo seba a všímali si ľudí vo vašej blízkosti.

Najmä každého, kto javí známky choroby, ako napríklad kašeľ a kýchanie. Keďže baktérie majú rady blízkosť, najlepšie je držať si odstup od každého, kto vyzerá chorý.

Pozrite si archívnu reportáž o vplyvoch výkyvov počasia na zdravie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.