Pláž v chorvátskom letovisku je kontaminovaná toxickou látkou, úrady ju napriek tomu nechávajú otvorenú

Pláž v chorvátskom letovisku je kontaminovaná toxickou látkou, úrady ju napriek tomu nechávajú otvorenú
Zdroj: shutterstock.com/KajaPhotos

Niektorým obyvateľom už došla trpezlivosť a podali podnet na uzavretie pláže. Riešenie im vraj mesto sľubuje už od roku 2010.

V malebnej chorvátskej dedinke Vranjic neďaleko Splitu číha na dovolenkárov nebezpečenstvo v podobe pláže kontaminovanej toxickým azbestom. Aj napriek dlhodobej kritike tamojšieho obyvateľstva s tým tamojšie úrady nič nerobia a miesto je naďalej prístupné verejnosti, informuje portál Morski.hr.

Pláž Kosica je kontaminovaná azbestom z neďalekej továrne. Bývalý pracovník firmy Salonit Grgo Mandič popísal, že z továrne vychádzali tri kanály a cez ne prešli tisíce ton modrobieleho azbestu. Všetko podľa neho išlo priamo do mora.

Zatiaľ čo továreň už dávno odstránili, pláž zostáva bez zásahu pre neustále odkladanie z dôvodu čakania na peniaze z eurofondov.

Pláž bola vyhlásená za "zdravotne rizikové miesto", ale napriek tomu zostáva otvorená. Návštevníci, medzi nimi aj malé deti, pritom väčšinou vôbec netušia, aké riziko tam hrozí.

Niektorým obyvateľom už došla trpezlivosť a podali podnet na uzavretie pláže. Iniciátorka akcie Marijana Grubičová vyzýva tiež na osadenie výstražných značiek a začatie renovácií. Riešenie im vraj mesto sľubuje už od roku 2010.

Iniciatíva "Miesto, kde chceme žiť" už napísala desiatky listov, v ktorých vyjadrovala svoje požiadavky - zatiaľ však neúspešne.

„Už štvrtým rokom píšeme listy a varujeme pred skládkou azbestu, ktorú mesto Solin vytrvalo nazýva mestskou plážou. Desiatky listov, v ktorých požadujeme čo najurgentnejšiu nápravu a na začiatok aspoň oplotenia priestoru a riadne označenie ako zdraviu nebezpečná azbestová skládka,“ uviedla žena.

Chorvátsko naďalej láka Slovákov. Za rok 2023 pre nich bolo najobľúbenejšou destináciou. Viac sa dozviete z archívnej reportáže.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.