Na dostrel už bude aj Krymský most. Ak Ukrajinci použijú americké rakety, zatlačíme ich hlbšie, varuje Rusko

Na dostrel už bude aj Krymský most. Ak Ukrajinci použijú americké rakety, zatlačíme ich hlbšie, varuje Rusko
Krymský most. Zdroj: Profimedia.sk

Vojnový reportér Olexandr Kiričenko, ktorý má dobré kontakty v ozbrojených silách, tvrdí, že Ukrajina sa naozaj chystá zlikvidovať most. Najlepšie by podľa neho bolo udrieť zo vzduchu aj z mora.

Rusko bude musieť hlbšie zatlačiť ukrajinské sily a rozšíriť tzv. nárazníkovú zónu v prípade, ak Kyjev získa od Spojených štátov taktické balistické strely ATACMS s dlhším doletom. Uviedol to v stredu hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, píše TASR podľa správy agentúry Reuters.

Biely dom vlani v októbri informoval, že poskytol Kyjevu rakety ATACMS, ktoré sú schopné zasiahnuť ciele vo vzdialenosti 165 kilometrov. Nový balík vojenskej pomoci, ktorý už schválil Kongres USA, by mal zahŕňať aj verziu strely ATACMS s doletom 300 kilometrov.  

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok povedal, že Kyjev dostane od Washingtonu rakety ATACMS dlhšieho doletu a poďakoval sa Spojeným štátom za pomoc.

Podľa agentúry Reuters to zvyšuje pravdepodobnosť, že Ukrajina použije tieto strely na zasiahnutie cieľov hlbšie na územiach, ktoré kontrolujú ruské sily, najmä na anektovanom Krymskom polostrove.

Prečítajte si tiež:

Masívny útok na Krmyský most je len otázkou času

Ukrajinská armáda by s raketami ATACMS mohla udrieť na Krymský most, ktorý spája ruské vnútrozemie s obsadeným polostrovom. Vážnymi úvahami o skazonosnom útoku sa netaja nielen generáli, ale aj prezident.

Po očakávanej pomoci z Washingtonu ukrajinskí analytici považujú za otázku času, kedy Volodymyr Zelenskyj vydá rozkaz použiť zbrane proti Krymskému mostu.

Vojnový reportér Olexandr Kiričenko, ktorý má dobré kontakty v ozbrojených silách, tvrdí, že Ukrajina sa naozaj chystá zlikvidovať most.

„Pretože Rusko sa pripravuje zintenzívniť bojové operácie, Krymský most bude znovu hrať jednu z dôležitých úloh pri presune jeho zbraní a ťažkej vojenskej techniky," napísal v texte, ktorý zverejnila agentúra UNIAN.

Prečítajte si tiež:

​Podľa Kiričenka nastal čas zdemolovať túto dopravnú trasu. Čím dlhšie by Rusi museli rekonštruovať most, o to viac cenného času by Ukrajinci získali, upozorňuje.

Kiričenko si uvedomuje, že celú stavbu s dĺžkou 18 kilometrov by nebolo možné zmeniť na trosky, ale kombinovaný útok by podľa neho ochromil dopravu na niekoľko mesiacov: „Najlepšie by bolo udrieť zo vzduchu aj z mora."

V prvom prípade predpokladá použitie rakiet americkej výroby, na vode by očakával malé takzvané samovražedné námorné drony bez ľudskej posádky.

Kremeľ ešte v marci uviedol, že jediný spôsob, ako ochrániť ruské územie pred ukrajinskými útokmi, je vytvorenie nárazníkovej zóny, ktorá by zaistila, že budú mimo dosahu akéhokoľvek ukrajinského ostreľovania. Podobne sa vyjadril aj ruský prezident Vladimir Putin.      

Peskov v stredu v reakcii na otázku o možnom dodaní striel ATACMS dlhšieho doletu povedal, že postoj Ruska sa v tejto záležitosti nezmenil.

V priloženom videu si môžete pozrieť zábery zachytávajúce explóziu na Krymskom moste.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ukrajina

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.