Snemovňa v Arizone odhlasovala zrušenie interrupčného zákona z roku 1864

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Najvyšší súd v Arizone pritom pred viac ako dvoma týždňami rozhodol, že tento zákon prijatý pred 160 rokmi je vykonateľný.

Zákon z roku 1864 zakazuje všetky potraty od okamihu počatia, pokiaľ nie je ohrozený život matky. Znásilnenie ani incest sa podľa zrušeného zákona nepovažujú za platné výnimky. Zákon v tomto znení odsúdil úradujúci prezident USA Joe Biden, ale umiernene ho kritizoval aj Bidenov súper v nadchádzajúcich prezidentských voľbách Donald Trump, informovala agentúra AP.

V snahe dosiahnuť zrušenie tohto zákona v Arizone sa s tamojšími demokratmi spojilo aj niekoľko umiernených republikánov.

Na rade je arizonský Senát

Agentúra Reuters doplnila, že zrušenie zákona obmedzujúceho prístup k interrupciám by mohlo nadobudnúť platnosť v priebehu niekoľkých týždňov, ak ho neodmietne arizonský Senát.     

Prečítajte si tiež:

„Som nadšená, že sa Snemovňa konečne rozhodla urobiť správnu vec a zrušila archaický takmer úplný zákaz potratov z roku 1864,“ napísala na sociálnej sieti guvernérka Katie Hobbsová.

Demokratka Hobbsová povedala, že podpíše zrušenie zákazu, ak prejde Snemovňou a Senátom.

„Rozhodnutie podstúpiť interrupciu alebo akýkoľvek typ reprodukčnej zdravotnej starostlivosti patrí do rúk pacientov, ich rodín a poskytovateľov, nie politikov,“ vyhlásil pred začiatkom stredajšieho zasadnutia demokratický zástupca Oscar De Los Santos.

Reuters priblížil, že republikáni v Snemovni posledné dva týždne blokovali návrhy demokratov na zrušenie zákona.

Predseda Snemovne reprezentantov Ben Toma, ktorý je republikánom, v rozhovore s novinármi vyjadril sklamanie z toho, že "demokrati sú zjavne presvedčení o tom, že k potratom by malo dochádzať bez obmedzení a bez regulácií."      

Prečítajte si tiež:

Jediným republikánom, ktorý je od začiatku na strane demokratov, je Matt Gress. V stredu sa k nemu pri hlasovaní pridali ďalší dvaja republikáni.

„Ako niekto, kto je pro-life a zároveň je produktom silných žien vo svojom živote, odmietam prijať falošnú predstavu, ktorú presadzujú extrémy na oboch stranách tohto problému, že nemôžeme rešpektovať a chrániť ženy a súčasne aj brániť nový život,“ napísal Gress na sociálnej sieti po hlasovaní.

Boj Arizony za zákaz potratov

Boj Arizony za zákaz potratov z obdobia občianskej vojny je ďalším zo série zápasov za reprodukčné práva žien v Spojených štátoch, odkedy Najvyšší súd USA v roku 2022 zrušil ústavné právo na potrat, pričom rozhodnutie o tejto otázke ponechal na jednotlivé štáty. Štáty pod vedením konzervatívcov veľmi rýchlo pristúpili k zákazu interrupcií alebo ich striktným obmedzeniam.

Odporcovia zbierajú podpisy na referendum

Skupina odporcov zákona o zákaze potratov medzičasom oznámila, že zbiera podpisy za vypísanie referenda o zakotvení potratov v arizonskej ústave. Ich zámerom je, aby sa toto referendum konalo súčasne s prezidentskými voľbami v novembri. Arizona je pre výsledok prezidentských volieb jedným z kľúčových štátov.

Biden urobil z obrany práv žien jednu z hlavných tém svojej predvolebnej kampane.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 5. 3. 2024. Právo na potrat v ústave:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničná politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.