Dbáte na bezpečnosť? Neskontrolovať toto nastavenie wifi môže byť veľká chyba

Ilustračný záber.
Ilustračný záber. Zdroj: Shutterstock/Casezy idea

Vďaka internetu je náš život zábavnejší, no bohužiaľ existuje aj nespočetné množstvo podvodníkov, ktorí to dokážu využiť vo svoj prospech.

Portál Huffpost píše, že minulý rok bol zaznamenaný rekordný počet prípadov porušenia ochrany osobných údajov. V rokoch 2022 až 2023 sa ich počet zvýšil o 20%. 

Svoje informácie môžeme začať chrániť tým, že sa pozrieme na to, ako je zabezpečený internet v našich vlastných domácnostiach. V tomto prípade sme totižto problémom my sami. Zvyčajne je to totižto ľudská chyba, ako nastavíme a spravujeme našu wifi.

Prečítajte si tiež:

Takto sa zabezpečíte

Alysa Hutnik, právnička v oblasti ochrany osobných údajov odporúča okamžitú kontrolu nastavení routera

„Keď ho vyberiete z krabice, nenechávajte si predvolené továrenské nastavenia, pretože hádajte čo? Tie sú verejné,“ upozornila s tým, že do nich sa hackeri dostanú naozaj ľahko.

Tieto továrenské nastavenia môžete zmeniť, vrátane hesla. Nastavenie naozaj silného hesla a nemať predvolené nastavenia je podľa nej mimoriadne dôležité.

Ďalej chceme zabezpečiť, aby sme používali šifrované nastavenia. „Zvyčajne je niekde v nastaveniach možnosť vybrať WPA alebo Wireless Protected Access,“ odporúča.

Kontrola našich nastavení by však nemala končiť pri routeri. Vždy, keď si kupujete novú elektroniku, prejdite do nastavení. Zvyčajne sú tam možnosti ochrany súkromia a zabezpečenia. Strávte nejaký čas tým, že si tieto možnosti preštudujete. 

Hutnik ďalej hovorí, že ako právnik je paranoidná a tak si necháva zakrytú svoju webkameru. Existuje totižto potenciál škodlivého softvéru, pri ktorom môže dôjsť k ovládnutiu vášho zariadenia a hackeri by mohli použiť vašu kameru na to, aby videli do vašej domácnosti.

Pozrite si archívnu reportáž o internetovej podvodníčke. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.