Obľúbené umelé sladidlo, ktoré sa pridáva do nápojov i jogurtov, môže spôsobiť vážne zdravotné problémy

Obľúbené umelé sladidlo, ktoré sa pridáva do nápojov i jogurtov, môže spôsobiť vážne zdravotné problémy
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock.com/Africa Studio

Spoluautori uviedli, že je potrebný ďalší výskum na preskúmanie „toxických účinkov niektorých umelých sladidiel, ktoré boli vyvinuté nedávno, vzhľadom na ich rozšírené používanie. Niektoré z najnovších používaných sladidiel vytvárajú chuť, ktorá je 1000-krát sladšia ako cukor.

Nová štúdia zistila, že sladidlo používané v koláčoch, nealkoholických nápojoch, jogurtoch a žuvačkách môže vážne poškodiť zdravie ľudí poškodením čriev, informuje portál denníka The Guardian.

Konzumácia aj malého množstva sladidla neotam môže viesť k tomu, že niektorí ľudia začnú trpieť syndrómom dráždivého čreva, inzulínovou rezistenciou a dokonca sepsou ( ľudovo otravou krvi).

Syndróm dráždivého čreva alebo syndróm dráždivého hrubého čreva (lat. colon irritabile, angl. irritable bowel syndrome, IBS) je funkčné ochorenie hrubého čreva, pre ktoré je charakteristická epizodická alebo dlhodobá porucha vyprázdňovania hrubého čreva, spojená s pocitmi nafukovania a bolesťami brucha v neprítomnosti špecifického chorobného nálezu na čreve. Je častejší u žien ako u mužov, väčšinou postihuje nadpriemerne aktívnych, dominantných ľudí so sklonmi k perfekcionizmu.

Vedci v záveroch štúdie konštatujú, že niektoré zo sladidiel novej generácie, ktoré dodávajú potravinám supersladkú chuť, môžu mať „toxický účinok“ na zdravie.

Lekár Havovi Chichger, hlavný autor štúdie, uviedol, že hoci sladidlá môžu byť zdravšou alternatívou cukru, niektoré môžu spotrebiteľom uškodiť.

Prečítajte si tiež:

Náhrada za aspartám

Neotam bol vyvinutý v roku 2002 ako náhrada za aspartám, sladidlo, ktoré vzbudilo obavy a v posledných rokoch. Sladidlo sa stalo široko používaným v nápojoch, koláčoch, jogurtoch či žuvačkách. Na zozname zložiek na etiketách produktov sa často označuje ako E961.

Neotam je biely kryštalický prášok, rozpustný vo vode. Rovnako ako aspartám obsahuje kyselinu asparagovú, fynalalanín a metylester. Používa sa ako umelé sladidlo, ktoré je až 8000-krát sladšie ako sacharóza.

Na rozdiel od ostatných umelých sladidiel je tepelne stabilný (predovšetkým, ak sa vyskytuje v sušených potravinách), avšak v potravinách s nízkym pH je stabilný iba po dobu dvoch až troch mesiacov.

Neotam sa používa sa ako umelé sladidlo a zvýrazňovač chuti. Taktiež maskuje nežiaducu pachuť sójových výrobkov. Často sa vyskytuje v sušených nízkoenergetických nápojoch, dietetických výrobkoch, potravinách určených na športovú výživu, v instantných potravinách či pikantných omáčkach. Rovnako tak sa môže vyskytovať aj v sladkostiach, zmrzlinách, mrazených dezertoch, sirupoch, ovocných džúsoch, sódach, džemoch, pudingoch a želatínach.

Prečítajte si tiež:

​Neotam predstavuje hrozbu pre zdravie, pretože môže poškodiť črevo tým, že spôsobí ochorenie „dobrých baktérií“, ktoré môžu napadnúť črevnú stenu. V prípade rozvinutia ochorenia to môže mať za následok zrútiť epiteliálnej bariéry - časti steny čreva.

Svoje zistenia, ktoré sú podľa nich prvé, ktoré ukázali, že neotam môže mať škodlivý vplyv na zdravé črevné baktérie, zverejnili v lekárskom časopise Frontiers in Nutrition.

„Môže toviesť k celému radu potenciálnych zdravotných problémov vrátane hnačky, zápalu čriev a dokonca aj infekcií, ako je septikémia, ak by sa baktérie dostali do krvného obehu," priblížil Chichger.

Prečítajte si tiež:

​Predchádzajúci výskum zistil, že tento škodlivý účinok môžu mať aj iné bežné sladidlá – ako je sacharín, sukralóza a aspartám.

Vedecké štúdie prebiehajúce na zvieratách preukázali, že kyselina asparagová a glutamová, ktoré tieto sladilá obsahujú, zaťažujú receptory v mozgu. Tento jav sa môže prejaviť vo forme neuroendokrinných porúch. Ľudia, ktorí sú citliví na kyselinu glutámovú, majú podobné skúsenosti aj s aspartámom.

Spoluautori uviedli, že je potrebný ďalší výskum na preskúmanie „toxických účinkov niektorých umelých sladidiel, ktoré boli vyvinuté nedávno, vzhľadom na ich rozšírené používanie. Niektoré z najnovších používaných sladidiel vytvárajú chuť, ktorá je 1000-krát sladšia ako cukor.

Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA(v roku 2010 rozhodol, že neotam je „bezpečný na použitie“. Odvtedy bol schválený na použitie vo viac ako 35 krajinách. EFSA teraz však vo svetle nových poznatkov svoje rozhodnutie prehodnocuje.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívnu reportáž o cukre ako srategickej surovine.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.