Kľúčové stretnutie, ktoré zrejme zachránilo Ukrajinu. Biden na republikánov zosnoval pascu

Kľúčové stretnutie, ktoré zrejme zachránilo Ukrajinu. Biden na republikánov zosnoval pascu
Republikáni Mitch McConnell a Mike Johnson v Bielom dome. Zdroj: Profimedia.sk

Predseda Snemovne reprezentantov Mike Johnson chcel obhajovať predovšetkým záujmy republikánov, z ktorých mnohí premenili odpor k ďalšej pomoci Ukrajine na politickú tému, na ktorej chceli vystavať úspech v novembrových voľbách. Prezident Biden ho však na kľúčovom mítingu presvedčil, aby zmenil názor.

Nový balík pomoci pre Ukrajinu predstavil americký prezident Joe Biden už na konci októbra. Lenže zatiaľ čo predchádzajúca pomoc prechádzala Kongresom ako nôž maslom, táto sa v Kapitole zasekla.

Proti myšlienke poslať Ukrajincom ďalšiu muníciu a techniku ​​za miliardy sa tvrdo postavili republikáni, ktorí chceli peniaze využiť na ochranu vlastných južných hraníc. Balík tak čakal na schválenie pol roka.

Hlavným blokátorom bol republikán Mike Johnson, predseda Snemovne reprezentantov. Prezident Joe Biden ho ale na kľúčovom mítingu presvedčil, aby zmenil názor, píše denník Washington Post.

Prečítajte si tiež:

​Munícia a zbrane a strely z amerického balíka s objemom 60 miliárd dolárov už v súčasnosti prúdia na Ukrajinu. Časť dodávok majú obrancovia pravdepodobne v rukách. Pritom ešte pred niekoľkými týždňami sa zdalo, že bude prakticky nemožné pomoc pre Kyjev v americkom Kongrese odblokovať.

Predseda Snemovne reprezentantov Mike Johnson chcel obhajovať predovšetkým záujmy republikánov, z ktorých mnohí premenili odpor k ďalšej pomoci Ukrajine na politickú tému, na ktorej chceli vystavať úspech v novembrových voľbách.

Keď sa ale stal lídrom dolnej komory Kongresu, musel začať rokovať ako s demokratmi, tak aj s prezidentom Bidenom. Podľa denníka Washington Post (WP) bol Johnson zrazu po prezidentovi mužom číslo dva v americkej politike.

Prečítajte si tiež:

Biden si povolal republikánov pod falošnou zámienkou

​Dlho sa nikomu nedarilo Johnsona presvedčiť. Americký prezident sa preto rozhodol vyskúšať rafinovaný trik. Všetko sa malo podľa WP zmeniť 27. februára, keď si Biden povolal do Oválnej pracovne štyri politické špičky.

Okrem Johnsona pozval jeho straníckeho kolegu a vodcu senátnej menšiny Mitcha McConnella. Demokratov na stretnutí zastupoval vodca senátnej väčšiny Charles Schumer a vodcu menšiny v Snemovni reprezentantov Hakeem Jeffries.

„Biden ich povolal údajne preto, aby rokovali o odvrátení platobnej neschopnosti vlády. Biden a ostatní však vymysleli plán, ako na Johnsona zatlačiť, aby presadil balíček pomoci Ukrajine, ktorý hlboko rozdeľoval republikánov v Snemovni reprezentantov,“ napísal WP.

Prečítajte si tiež:

​Bidenov poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan a riaditeľ CIA William Burns vystúpili na mítingu s prezentáciou a varovali, že bez okamžitej podpory USA Ukrajina vojnu prehrá.

Podľa vysokého predstaviteľa administratívy, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity, Sullivan informoval Johnsona o tom, kedy presne by Ukrajine mohli dôjsť zbrane a munícia.

Po schôdzke si Biden Johnsona stiahol bokom na ďalší rozhovor medzi štyrmi očami. A práve tieto rokovania mali lídra republikánov presvedčiť, aby zmenil názor. Aj vďaka tomu už na Ukrajinu prúdi pomoc zo schváleného balíka v hodnote 60 miliárd dolárov. 

Definitívnym odobrením uvľnenia balíka pomoci pre Ukrajinu bol až podpis prezidenta USA. Viac sa dozviete z príspevku v priloženom videu. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.