Bielorusko tvrdí, že zabránilo útokom bojových dronov z Litvy. Divadlo pre domáce publikum, reaguje Vilnius

Bielorusko tvrdí, že zabránilo útokom bojových dronov z Litvy. Divadlo pre domáce publikum, reaguje Vilnius
Ivan Tertel, šéf Bieloruskho výboru pre štátnu bezpečnosť (KGB). Zdroj: Profimedia.sk

Bielorusko nateraz nepredložilo žiadne dôkazy. Litovská armáda tvrdenie označila za nezmysel.

Šéf bieloruskej KGB vo štvrtok vyhlásil, že jeho krajina zabránila pokusu o dronové útoky z Litvy, ktoré mierili na hlavné mesto Minsk a okolité oblasti. Litva obvinenia rázne odmietla. TASR prevzala informácie z tlačovej agentúry AP.

Ivan Tertel, šéf Bieloruskho výboru pre štátnu bezpečnosť (KGB), na zasadnutí Zhromaždenia bieloruského ľudu povedal, že "KGB, v spolupráci s kolegami z iných štruktúr, nedávno podnikla množstvo akútnych bezpečnostných opatrení, ktoré umožnili zabrániť útokom bojových dronov z územia Litvy na objekty v Minsku a jeho predmestiach".

Nepredložil žiadne dôkazy, ani neposkytol podrobnosti. Povedal tiež, že "radikáli" v Litve a Poľsku vyrábajú drony pre útoky na Bielorusko. Zhromaždenie bieloruského ľudu funguje súbežne s parlamentom a zahŕňa predstaviteľov obecných zastupiteľstiev, odborov a provládnych aktivistov.

Prečítajte si tiež:

„Toto je nonsens, neviem nájsť iné slovo,“ povedal hovorca litovskej armády Gintautas Ciunis vo štvrtok novinárom.

„Takéto vyhlásenia bieloruskej KGB je možné pokladať za neustálu nepriateľskú provokáciu a informačný útok proti Litve, ktoré nemajú nič spoločné s realitou. Možno povedať, že sú tiež myslené pre domáce publikum krajiny,“ uviedlo litovské krízové centrum v oznámení.

Bielorusko je blízky spojenec Ruska, ktoré do susednej spojeneckej krajiny vyslalo taktické jadrové zbrane, rakety a vojakov. Bieloruské sily priamo nevstúpili do rusko-ukrajinskej vojny, ale krajina poskytla svoje územie, aby odtiaľ ruskí vojaci mohli zaútočiť na sever Ukrajiny.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívny príspevok o migračnej kríze na poľsko-bieloruských hraniciach.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.