Generálny tajomník NATO: Ukrajina môže zvíťaziť, ak spojenci naplnia sľuby o zbraniach

Generálny tajomník NATO: Ukrajina môže zvíťaziť, ak spojenci naplnia sľuby o zbraniach
Jens Stoltenberg. Zdroj: Bernd Wuestneck/dpa via AP

Ukrajina na bojisku zaznamenala proti Rusku čiastočný neúspech pre nedostatok streliva a zbraní.

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to vo štvrtok generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, píše agentúra AFP.

"Spojenci v NATO v posledných mesiacoch neposkytli podporu, ktorú sme sľúbili," povedal Stoltenberg v Berlíne. "Pre Ukrajinu však ešte nie je neskoro na to, aby zvíťazila, pretože ďalšia podpora je na ceste," dodal.

Prečítajte si tiež:

Povinnosť plniť záväzky

Ukrajina na bojisku zaznamenala proti Rusku čiastočný neúspech pre nedostatok streliva a zbraní. Stoltenberg však pripomenul, že americký Kongres v utorok schválil balík pomoci pre Ukrajinu a pomoc prisľúbili aj ďalšie krajiny vrátane Británie, Nemecka a Holandska.

"Je teraz našou povinnosťou premeniť tieto záväzky na skutočné dodávky zbraní a streliva - a urobiť tak urýchlene," povedal.

Prečítajte si tiež:

Reakcia na Čínu

Stoltenberg sa vyjadril aj k Číne a obvinil Peking z podpory ruského vojnového hospodárstva prostredníctvom zdieľania technológií, ktoré môžu byť použité na výrobu striel, tankov a lietadiel.

"Čína tvrdí, že chce dobré vzťahy so Západom. Peking však v tom istom čase pokračuje v poháňaní najväčšieho vojnového konfliktu v Európe od druhej svetovej vojny," povedal.

Americkým Senátom napokon prešla pomoc pre Ukrajinu:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.