Viete rozpoznať závislosť od alkoholu? Toto je sedem varovných signálov

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock/Axel Bueckert

Má ničivé účinky na naše telo aj psychiku. Závislosť od alkoholu sa buduje postupne a jej príznaky sú spočiatku nenápadné.

Nadmerné požívanie alkoholu vedie k mnohým chorobám, až k nádorovým ochoreniam. O zozname prejavov, pri ktorých by sme mali spozornieť, informuje Prima News

Pravidelné požívanie vyšších dávok alkoholu sa prejavuje niekoľkými znakmi, ktoré sú spozorovateľné na ľudskom tele. Keď ich uvidíte na svojom blízkom, môžu vám napovedať, že bojuje so závislosťou.

Začervenanie tváre

Typickým viditeľným znakom nadmernej konzumácie alkoholu je výrazne červené sfarbenie tváre. Keď telo odbúrava alkohol a v organizme sa nahromadia toxíny, vyústi to do začervenania spôsobeného rozšírením ciev.

Tento znak však nemusí nutne znamenať problém s alkoholom, objavuje sa totiž aj bežne, keď je vonku horúco, prípadne u ľudí s rosaceou.  

Prečítajte si tiež:

Pavučinkové žilky

Väčšie požívané množstvo alkoholu na pravidelnej báze môže tiež viesť k popraskaniu kapilár na tvári. Najviac sa to deje v oblasti nosa a líc. Následne vznikajú takzvané pavučinkové žilky. Tie sa môžu časom zväčšovať a prerásť do teleangiektázie, pri ktorej je vidieť výrazné červené žilky a niekedy ostávajú trvalé.

Opuch na tvári

Opuch tváre spôsobuje dehydratácia a zároveň reakcia organizmu na toxíny. Alkohol je močopudný. Jeho požívanie v nadmerných množstvách a na pravidelnej báze vedie k tomu, že telo sa snaží v sebe čo najviac vody udržať. Niekedy preto vedie aj k priberaniu a celkovému zadržiavaniu vody v tele.

Žltý odtieň kože aj očných bielok

Alkohol negatívne pôsobí najmä na pečeň, ktorá detoxikuje organizmus. Práve problémy s ňou spôsobujú, že nám koža na tele a tiež očné bielka môžu zažltnúť.

Prečítajte si tiež:

Problémy s pleťou

Človek, ktorý má problém s alkoholom, má zvyčajne problémy s pleťou. Môže byť suchá, zhrubnutá a objaviť sa môže aj akné. Pokožka totiž stráca svoju pružnosť a predčasne starne a opotrebováva sa.

Začervenanie očí

Začervenanie očí spôsobuje rozšírenie ciev, ktoré môže taktiež spôsobiť nadmerná konzumácia alkoholu. U notorických alkoholikov sa tento symptóm spravidla stáva trvalým.

Kruhy pod očami

Alkohol spôsobuje, že sa nevyspíme tak dobre ako by naše telo potrebovalo, To sa prejavuje kruhmi pod očami. Pokožka v tejto oblasti stmavne, zvrásni sa a vystúpia cievy.

Extrémne drahý rum. Jeho fľaša sa predala za 25-tisíc eur: 

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zdravie

Dôležité udalosti