Jedného z Rusov podozrivých v kauze Skripaľ spoznali rodáci. Poznáme jeho skutočné meno

Alexander Miškin (agent Petrov)
Alexander Miškin (agent Petrov) Zdroj: TASR

Podľa nich je agent Petrov v skutočnosti Alexander Miškin.

Viacerí obyvatelia ruskej obce Lojga z Archangeľskej oblasti potvrdili, že jedným z mužov podozrivých z pokusu o otrávenie bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa je aj ich rodák Alexandr Miškin, ktorý v tejto kauze vystupuje pod krycím menom Alexandr Petrov.

Petrovovo údajne skutočné meno zverejnili v pondelok investigatívne portály Bellingcat a The Insider.

Britská spravodajská stanica BBC citovala vyjadrenie jedného z dedinčanov, ktorý s Miškinom chodil do školy a spoznal ho na fotografii z pasu zverejnenej oboma spomínanými portálmi. Identifikoval ho aj na snímke s britským vízom vydaným pre Alexandra Petrova, ktorú pred časom publikovala britská polícia.

Nemenovaný muž uviedol, že Miškin sa učil na "jednotky, dvojky", ale školu skončil bez medaily udeľovanej najlepším žiakom. V dedine organizoval diskotéky, na ktorých hrával "západnú hudbu, najviac techno".


Miškina na fotografiách spoznali podľa BBC ešte dvaja jeho rodáci - medzi nimi aj jeho spolužiačka zo školy.

BBC získala v dedine informáciu, že Miškinovi rodičia pracovali v miestnych lesozávodoch a okrem syna mali aj dcéru. Z informácií zo stránky Miškinovej matky na obľúbenom webe Odnoklassniki.ru podľa stanice vyplýva, že aj Miškin má zrejme dcéru.

BBC tvrdí, že Miškin si v roku 2007 dal zaregistrovať trvalý pobyt v Petrohrade, v dome, ktorý sa nachádza vedľa budovy vojensko-lekárskej akadémie. Neskôr sa presťahoval do Moskvy a v prvej polovici tohto desaťročia si ako adresu trvalého pobytu zaregistroval ulicu, kde sídli hlavná správa generálneho štábu ruských ozbrojených síl.

Približne pred dvoma týždňami investigatívna stránka Bellingcat odhalila totožnosť prvého z páchateľov útoku na Skripaľa, ktorého britské úrady identifikovali ako Ruslana Boširova. V skutočnosti však podľa Bellingcatu ide o plukovníka GRU Anatolija Čepigu.


MOSKVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Skripaľ

Dôležité udalosti