Invázia prudko jedovatých rýb v Stredozemnom mori. Pre človeka predstavujú potenciálne ohrozenie

Invázia prudko jedovatých rýb v Stredozemnom mori. Pre človeka predstavujú potenciálne ohrozenie
Krídlovec ohnivý. Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock - bearacreative

Stredozemné morí čelí inváznemu druhu rýb. Tieto živočíchy predstavujú pre človeka nebezpečenstvo, pretože sú prudko jedovaté.

Do Stredozemného mora už niekoľko rokov prenikajú ryby s charakteristickým výzorom. Krídlovce ohnivé nemajú prirodzeného predátora, preto sa šíria veľmi rýchlo. 

Podľa portálu Oceanographic Magazine krídlovce už nie sú v Stredomorí hosťami, ale udomácnenými obyvateľmi. Do tejto oblasti prenikli z Indického oceánu cez Červené more a Suezský prieplav. 

Prečítajte si tiež:

​Zmena klímy 

Prvý výskyt inváznej ryby zaznamenali biológovia v Stredozemnom mori pred ôsmimi rokmi. No nová štúdia naznačuje, že ryba dobre prosperuje v celej južnej Európe. 

Najrýchlejšie sa šíria vo východnej časti Stredozemného mora, pozdĺž Cypru. Tu dorastajú do väčších rozmerov a tvoria veľké skupiny oproti Indickému oceánu, odkiaľ prišli. 

„Samice krídlovca sú vo všeobecnosti väčšie ako samce, čo je podľa vedcov alarmujúce, pretože jeden samec môže dvoriť niekoľkým samiciam, čo spôsobuje populačný boom rýchlejším tempom,“ píše web.

Ich rozmnožovanie spôsobuje aj zmena klímy a ohrievanie morí. Stredozemné more bolo kedysi pre tieto morské živočíchy príliš studené, dnes sa stalo jeho ideálnym prostredím. 

Prečítajte si tiež:

Korisť sa ich nebojí 

Živia sa predovšetkým rybami, ktoré sa ich zatiaľ neboja, pretože na ne nie sú zvyknuté a zatiaľ ich nepovažujú ani za hrozbu.

„Je pôsobivé sledovať, ako takto farebný a extrémne viditeľný predátor, dokáže zaskočiť svoju korisť bez toho, aby bol spozorovaný," povedal podľa portálu Krone morský biológ Alexander Kotrschal.

Prečítajte si tiež:

Jedovaté 

Krídlovce predstavujú pre ľudí nebezpečenstvo. Sú totiž prudko jedovaté. Hrozbu predstavujú najmä veľké plutvy, ktoré majú na svojich okrajoch bodce. Otrava jedom môže skončiť pre človeka aj smrťou.

Podľa amerického Národného úradu pre oceán a ovzdušie sú však tieto ryby po dôkladnom očistení od jedových žliaz jedlé a chutné. Čoraz viac sa taktiež objavujú na rybích trhoch. 

Mnohým ľuďom nad rybacinou vykrúca nos. Gastronomický zážitok pritom môže byť veľký. Viac sa dozviete v nasledujúcej reportáži: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.