Zmizol novinár zo Saudskej Arábie. Údajne už nevyšiel z konzulátu v Istanbule

Saudskoarabský novinár Džamál Chášukdž pred vchodom saudskoarabského konzulátu v Istanbule.
Zdroj: TASR/CCTV/Hurriyet via AP

Konzulát trvá na tom, že Chášukdží z objektu odišiel.

Turecké ministerstvo zahraničných vecí v utorok uviedlo, že turecké úrady vykonajú prehliadku na konzuláte Saudskej Arábie v Istanbule. Stane sa tak v rámci vyšetrovania zmiznutia saudskoarabského novinára a kritika vlády v Rijáde Džamála Chášukdžího.

Ako informovala agentúra AP, podľa tureckého rezortu diplomacie saudskoarabské úrady oznámili Ankare, že sú "otvorené pre spoluprácu" a umožnia prehľadanie budovy svojho konzulátu v Istanbule. Ministerstvo neuviedlo, kedy sa táto prehliadka uskutoční.

Chášukdží (59) zmizol minulý utorok, keď navštívil konzulát Saudskej Arábie v Istanbule, aby si vyzdvihol doklady pred sobášom s tureckou snúbenicou.

Zdroj: TASR

Americký denník The Washington Post, pre ktorý žurnalista prispieval, následne - s odvolaním sa na nemenovaných tureckých predstaviteľov - uviedol, že podľa predpokladu vyšetrovateľov sa stal obeťou "vopred naplánovanej vraždy".

Saudská Arábia tieto tvrdenia odmieta. Konzulát trvá na tom, že Chášukdží z objektu odišiel. Napriek výzvam však Saudská Arábia doteraz neposkytla žiaden dôkaz pre tieto svoje tvrdenia.

Novinárovo zmiznutie by mohlo ešte zhoršiť už napäté vzťahy medzi Saudskou Arábiou a Tureckom, pričom vyvoláva nové otázky okolo konzervatívneho kráľovstva a krokov jeho korunného princa Muhammada bin Salmána, o ktorom Chášukdží vo svojich komentároch písal kriticky.

ISTANBUL/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Konzulát

Dôležité udalosti