Zaujímalo vás niekedy, prečo niekto píše pravou a iný ľavou rukou? Vedci prišli s prekvapivým vysvetlením

Dievča píše
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock/Yta23

Niektorí prirodzene píšu ľavou a iní zas pravou rukou. Tých, ktorí majú dominantnejšiu pravú ruku, je omnoho viac. Vedci teraz prišli s vysvetlením. Prečo je to tak?

Začína sa to ešte v maternici. Už väčšina ľudských plodov hýbe viac pravou rukou, hovorí vedec Clyde Francks z Inštitútu Maxa Plancka pre psycholingvistiku v Holandsku.

S jeho tímom nedávno publikovali štúdiu v magazíne Nature, v ktorej sa zaoberajú práve tým, prečo má len 10 percent populácie dominantnú svoju ľavú ruku. Až 90 percent všetkých ľudí sú praváci.

Štúdia poukazuje na súvislosť medzi zriedkavými variantmi génov a „ľavorukosťou“, a tiež zdôrazňuje zložitosť ľudskej genetiky a vývoja mozgu, píše BBC.

Prečítajte si tiež:

Tendencia k pravorukosti 

Vďaka ultrazvuku vedci vedia, že už v maternici plody hýbu viac svojou pravou rukou.

„V ľudskom genóme je zakódovaná akási silná tendencia k pravorukosti, ale nie je to úplne dané,“ hovorí Clyde Francks. Ľudstvo je v tomto prípade rozdelené na 90:10.

Vedci sa domnievajú, že to najpodstatnejšie, čo rozhoduje o tom, ktorá ruka bude dominantná, sa deje náhodne, a to už v rannom embryonálnom období.

Prečítajte si tiež:

Gén TUBB4B

Genetické faktory majú v tomto prípade zohrávať len malú úlohu.

Vedci však dodávajú, že jedinci, ktorí sú nositeľmi zriedkavých variantov špecifického génu, majú výrazne vyššiu pravdepodobnosť, že budú ľavákmi.

„Pozreli sme sa na približne 350-tisíc ľudí a hľadali sme tieto zriedkavé genetické variácie, ktoré sú súvisia s tým, že je človek ľavák,“ hovorí Francks.

„Našli sme konkrétny gén, ktorý sa nazýva TUBB4B, v ktorom sa zriedkavé rušivé genetické varianty vyskytujú častejšie u ľavákov ako u pravákov,“ vysvetľuje.

Takéto varianty v tomto géne má menej ako jedno percento ľudí na svete. Ale je až 2,7-krát pravdepodobnejšie, že sa objavia u ľavákov ako u pravákov.

„A to naznačuje, že gén TUBB4B kóduje proteín, ktorý sa podieľa na asymetrickom vývoji mozgu, teda na tom, ako sa ľavá a pravá strana mozgu vyvíjajú trochu inak,“ hovorí vedec.

Asymetria je v mozgu dôležitá pre rôzne funkcie, vrátane hovoreného jazyka, motoriky rúk či zrakovej pozornosti.

Prečítajte si tiež:

Vedomé potláčanie 

Najsilnejší vplyv, ktorý majú na dominanciu jednej z rúk samotní ľudia, je vedomé potláčanie dominancie ľavej ruky u detí.

Aj dnes sú mnohé deti v školách či doma nútené písať pravou rukou. „V niektorých častiach sveta to tak je. Asi sa niektorým ľuďom jednoducho nepáči, ak deti píšu tou netradičnejšou rukou," vraví vedec. 

Clyde Francks hovorí, že mu často píšu ľudia, ktorí majú v rodine viac ľavákov. Vysvetľuje im, že je to sčasti náhoda. Konkrétne v prípade rodín sa však bez hlbšej analýzy nedá vylúčiť, že sa za všetkým skrýva práve spomínaný gén TUBB4B.

Pozrite si aj túto reportáž. Raketou vystrelili malé satelity a zbierali informácie. Študenti sa podieľali na špeciálnom projekte

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.