Izraelský nálet na Sýriu, hlásia osem zranených vojakov

Izraelskí vojaci sa presúvajú na tanku neďaleko hranice Izraela s pásmom Gazy, čo je viditeľné z juhu Izraela.
Izraelská armáda operuje na hraniciach Izraela s pásmom Gazy. Zdroj: TASR/AP Photo/Leo Correa

K vzdušnému útoku zo strany Izraela došlo podľa ministerstva v noci na piatok od okupovaných Golanských výšin.

Osem sýrskych vojakov utrpelo zranenia počas izraelského náletu blízko metropoly Damask, uviedlo v piatok sýrske ministerstvo obrany. Informujú agentúry AFP a Reuters.

Útok blízko hlavného mesta

K vzdušnému útoku zo strany Izraela došlo podľa ministerstva v noci na piatok od okupovaných Golanských výšin. Útok zasiahol oblasť blízko sýrskeho hlavného mesta, pričom zranenia utrpelo osem vojakov.

Izrael len zriedka komentuje jednotlivé nálety, opakovane však uviedol, že nedovolí svojmu úhlavnému nepriateľovi - Iránu - rozšíriť svoju prítomnosť v Sýrii.

Prečítajte si tiež:

Vzdušné útoky sa zintenzívnili

Izraelská armáda podnikla stovky náletov v Sýrii od začiatku občianskej vojny v tejto krajine v roku 2011. Cieľom jeho náletov na území svojho severného suseda boli zväčša armádne pozície a Iránom podporovaní militanti.

Vzdušné útoky sa však zintenzívnili po začiatku vojny Izraela proti Iránom podporovanému palestínskemu hnutiu Hamas zo 7. októbra minulého roka.

V noci na 13. apríla Irán spustil bezprecedentný útok stovkami dronov a rakiet na Izrael odvetou na smrtiaci úder na iránsky konzulát v Damasku, ktorý sa všeobecne pripisuje Izraelu.

V sýrskej občianskej vojne zahynulo viac než pol milióna ľudí, kým ďalšie milióny zostali v dôsledku konfliktu vysídlené. Vojna vypukla v marci 2011 potlačením protivládnych protestov.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 20. 4. 2024. Podozrivé ticho medzi Iránom a Izraelom:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kríza na Blízkom východe

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.