Francúzska univerzita pre protesty uzavrie hlavnú budovu, študenti začínajú hladovku

Protestujúci pred univerzitou Sciences Po v Paríži.
Univerzita Sciences Po pre protesty uzavrie hlavnú budovu v Paríži. Zdroj: TASR/AP Photo/Michel Euler

Opatrenia súvisia s najnovšou blokádou budovy desiatkami protestujúcich propalestínskych študentov.

V správe adresovanej personálu vedenie univerzity vo štvrtok večer uviedlo, že budova v centrálnej časti Paríža "zostane uzatvorená" v priebehu piatka 3. mája. Univerzita zároveň vyzvala zamestnancov, aby "pokračovali v práci z domu", informuje agentúra AFP.

Študenti začínajú hladovku

Výbor propalestínskych študentov vo štvrtok oznámil "pokojný protest v sede" na Sciences Po a uviedol, že šesť študentov začína hladovku "na znak solidarity s palestínskymi obeťami" vo vojnou zmietanej Gaze, pripomína AFP.

Člen študentského výboru, ktorý sa identifikoval iba ako Hicham, uviedol, že hladovky budú pokračovať, kým univerzitná rada neodhlasuje konanie o vyšetrovaní jej partnerstiev s izraelskými univerzitami.

Prečítajte si tiež:

Úradujúci dočasný riaditeľ Sciences Po Jean Basseres to počas diskusie so študentmi odmietol. Ministerka vysokoškolského vzdelávania Sylvie Retailleauová vo štvrtok vyzvala riaditeľov univerzít, aby "udržiavali poriadok", a to aj tým, že v prípade potreby zavolajú políciu.

Protest proti vojne v Pásme Gazy

Študenti viacerých francúzskych vysokých škôl vrátane parížskych univerzít Sciences Po a Sorbonne zablokovali ich priestory na protest proti vojne v Pásme Gazy. Nejde však o také rozsiahle protesty ako v Spojených štátoch, pripomína AFP.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 1. 5. 2024. Protesty na univerzitách pokračujú:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničné krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.