Kapitán lode, pri požiari ktorej zomrelo 34 ľudí, ide za mreže

Susana Solano-Rosas (vľavo) hovorí o svojich dcérach, ktoré zahynuli pri požiari potápačského člna Conception.
Proces kapitánom lode, pri požiari ktorej zomrelo 34 ľudí. Zdroj: TASR/AP Photo/Richard Vogel

Americký súd poslal vo štvrtok (2. 5.) na štyri roky do väzenia za nedbanlivosť bývalého kapitána lode, pri požiari ktorej zahynulo v roku 2019 pri pobreží Kalifornie 34 ľudí.

Jerry Boylan (69) bol porotou odsúdený za zabitie ešte vlani. Žalobcovia tvrdili, že na plavidle nezabezpečil nočnú hliadku a neuskutočnil cvičenia pre prípad zvládnutia požiaru, ktoré si vyžaduje zákon, informuje BBC.

Počas najhoršieho námorného nešťastia v novodobých dejinách Kalifornie zomrelo vtedy všetkých 33 pasažierov a jeden člen posádky; všetci v čase požiaru spali v podpalubí.

Prokuratúra uviedla, že Boylan ako kapitán z horiacej lode utiekol spolu so štyrmi členmi posádky bez toho, aby sa snažil ostatným pomôcť, spresňuje BBC.

Prečítajte si tiež:

Po novembrovom odsudzujúcom verdikte poroty v Los Angeles sa americký právnik Martin Estrada vyjadril, že k obetiam na životoch došlo v dôsledku "neospravedlniteľnej zbabelosti" kapitána lode.

Boylan podľa neho zanedbal vykonávanie svojich povinností "nepodniknutím žiadnych život zachraňujúcich alebo hasičských aktivít" v čase požiaru, a to napriek tomu, že neutrpel žiadne zranenia.

Požiar vypukol v skorých ranných hodinách 2. septembra 2019 v čase, keď sa komerčné potápačské plavidlo pohybovalo blízko ostrova Sata Cruz južne od Santa Barbary. Na palube sa nachádzali členovia potápačskej expedície. Kapitán a niekoľko členov posádky ušli po tom, čo skočili cez palubu a doplávali k lodi plaviacej sa neďaleko. Členovia posádky uviedli, že v tom čase bol požiar už natoľko intenzívny, že nebolo možné zachrániť nikoho z uviaznutých v podpalubí.

Prečítajte si tiež:

Medzi obeťami nešťastia bolo aj päť členov jednej rodiny z Kalifornie, ktorí oslavovali narodeniny, dodáva BBC. Federálny súd minulý mesiac odmietol žiadosť bývalého kapitána o nový proces.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 8. 4. 2024. Potopenie lode má viac ako 90 obetí:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničné krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.