Ukrajina sa snaží získať späť mužov, ktorí sú bojaschopní a odišli do zahraničia. Poľsko a Litva chcú pomôcť

Ukrajinský vojak
Ukrajinský vojak Zdroj: Profimedia

V Európskej únii môže byť až 650-tisíc Ukrajincov, ktorí odišli z krajiny pred alebo tesne po vypuknutí vojny. Ukrajina ich chce späť, aby mohli bojovať.

Ukrajina sa snaží prísť na to, ako dostať na svoje územie bojaschopných mužov, ktorí odišli do zahraničia ešte pred vypuknutím vojny alebo tesne po ruskej invázii. Podľa odhadov je takýchto Ukrajincov v Európskej únii vyše 650-tisíc.

Ako uvádza portál idnes.cz, desiatky tisíce sú aj v Česku. Veľa Ukrajincov odišlo aj do Poľska a na Slovensko. Mnohí však v cudzine pracujú dlhé roky a domov sa neplánujú vrátiť. 

Poľský denník Gazeta Wyborcza priblížil, že u nich je až štvrťmilióna ukrajinských mužov, ktorí by mohli ísť na front.

Keby išli na návštevu svojej rodiny, späť cez hranice ich už nepustia. Museli by narukovať do armády.

Hoci ich Ukrajina potrebuje, členské štáty EÚ nemôžu týchto obyvateľov vydávať. Dá sa to len v prípade, ak by Ukrajina vedela dokázať, že konkrétny muž si vybavil falošnú „,modrú knižku“. 

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba sa preto snaží na krajanov apelovať. 

„Vážime si individuálne rozhodnutie každého človeka, ale zároveň vyzývame všetkých Ukrajincov, ktorí opustili krajinu po začiatku rozsiahlej ruskej invázie, aby zvážili návrat domov. Chápeme, že niektorí ľudia nemajú na výber kvôli zdravotnému stavu alebo iným osobným okolnostiam, ale tých, ktorí majú na výber, vyzývame, aby sa vrátili a pomohli Ukrajine bojovať a prežiť,“ vyhlásil Kuleba v rozhovore pre The Irish Times.

Prečítajte si tiež:

Poľsko a Litva zvažujú pomoc

Na výzvy ukrajinskej vlády reagovalo Poľsko a Litva. Sú ochotní nájsť spôsob, ako zaistiť Ukrajine, že muži podliehajúci vojenskej službe pôjdu na Ukrajinu. 

Ako presne to chcú zabezpečiť, nespresnili. Jedným zo spôsobov by mohlo byť, že by na prácu a pobyt v krajine potrebovali platný pas. Doteraz stačili aj iné doklady totožnosti.

Po ruskom útoku bola Odesa v plameňoch. Útočili aj Ukrajinci. Pozrite si, aký je aktuálny stav na fronte:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.