Únava, bolesti svalov či neurologické ťažkosti. Postcovidový syndróm trápi veľké množstvo ľudí

Vyčerpaná žena pri práci.
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock.com/fizkes

Podľa českých lekárov trpí postcovidovým syndrómom osem percent ľudí, ktorí boli pre ťažký priebeh covidu hospitalizovaní. Problém je, že neexistuje presná definícia syndrómu a preto je ťažké ho diagnostikovať a liečiť.

Pandémia covidu je síce už za nami, no dopady ochorenia stále ohrozujú veľké množstvo ľudí. Ako informuje ČT 24, českí lekári prišli so štúdiou, že postcovidový syndróm trápi až osem percent ľudí, ktorí pre ťažký priebeh covidu skončili v nemocnici.

Syndróm sa prejavuje extrémnou únavou, bolesťou svalov a kĺbov, oslabenou imunitou a neurologickými ťažkosťami.

V Hradci Králové zriadili postcovidové centrum, kde sa lieči niekoľko takýchto pacientov. Trápi ich najmä veľká únava. Do bežného života sa nevedia vrátiť ani po rokoch od prekonania vírusu.

Prečítajte si tiež:

Vedúci lekár centra Michal Kopecký priblížil, že spočiatku sa stretávali skôr s respiračnými ťažkosťami. V súčasnosti ide skôr o únavu, poruchy sústredenia a neurologické poruchy. 

Podľa lekára je kľúčové stanoviť definíciu postcovidového syndrómu. Tá stále chýba, preto je ťažké ho u pacienta diagnostikovať. Komplikovaná je aj následná liečba.

Experti hľadajú v tele aj biomarkery, ktoré by tento syndróm dokázali odhaliť.

Aj na Slovensku liečime ľudí, ktorí sa dlhé mesiace trápia s následkami covidu. Zameriavajú sa na to viaceré kúpeľné strediská. Pozrite sa, ako to tam vyzerá: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.