Orangutan prekvapil vedcov schopnosťou, ktorú doteraz pripisovali iba ľuďom

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vysoká inteligencia orangutanov je už dlho známa, čiastočne vďaka ich praktickým schopnostiam, ako je používanie nástrojov na lúskanie orechov a hľadanie hmyzu.

Vedci v Indonézii prišli s prelomovým objavom. Pozorovali orangutana sumatrianskeho, ako si sám liečil veľké zranenie na tvári rastlinnou pastou.

Je to podľa nich zrejme prvýkrát, čo sa podarilo zaznamenať voľne žijúceho živočícha, ako sa stará o otvorenú ranu s pomocou rastliny s preukázateľne liečivými účinkami, informuje portál The Guardian.

​Výskumný tím v sumatrianskom národnom parku Gunung Leuser uvidel v júni 2022 samca orangutana s veľkou ranou na tvári. Zranenie zrejme utrpel v boji s konkurenčnými samcami.

Vedci potom videli Rakúsa, ako jedinca pomenovali, ako žuje stonku a listy protizápalovej a antibakteriálnej rastliny, ktorá sa v Indonézii používa aj na liečbu malárie a cukrovky.

Orangutan si potom tekutinu začal opakovane aplikovať na tvár, pričom to vždy trvalo približne sedem minút. Rakus si tiež rozžuvané listy nanášal na ranu, kým ju úplne nepokryl, a rastlinou sa dlhšie ako pol hodiny kŕmil.

Pasta a listy zrejme pomohli - vedci nezaznamenali žiadne známky infekcie a rana sa do piatich dní uzavrela. Po mesiaci sa úplne zahojila a zostala po nej len malá jazva.

Prečítajte si tiež:

Ľudoopy a lieky

Vysoká inteligencia orangutanov je už dlho známa, čiastočne vďaka ich praktickým schopnostiam, ako je používanie nástrojov na lúskanie orechov a hľadanie hmyzu. Podľa vedcov navyše Rakus vedel, že si aplikuje liek, pretože orangutany túto konkrétnu rastlinu jedia len veľmi zriedkavo a aj preto, že liečba trvala dlho.

​„Sú to naši najbližší príbuzní a to opäť ukazuje podobnosti, ktoré s nimi zdieľame. Sme si viac podobní ako rozdielni,“ uviedla biologička Isabella Laumerová z nemeckého Inštitútu Maxa Plancka.

Vedci tiež pozorovali, že Rakus odpočíval oveľa dlhšie ako obvykle – viac ako polovicu dňa – čo naznačuje, že sa snažil zotaviť po zranení.

Vedci už vedeli, že ľudoopy používajú lieky, keď sa chcú uzdraviť. V šesťdesiatych rokoch 20. storočia videla biologička Jane Goodallová vo výkaloch šimpanzov celé listy a iní dokumentovali, že videli ľudoopy prehĺtať listy s liečivými účinkami.

Tento nový objav je však prvým prípadom, keď bolo zdokumentované, že si voľne žijúce zviera ošetruje otvorené rany látkou, o ktorej je známe, že má liečivé účinky.

Zatiaľ nie je jasné, či Rakus na tento proces prišiel sám, alebo sa ho naučil od iného orangutana, hoci u žiadneho iného jedinca nebol pozorovaný.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívny príspevok o mláďati orangutana, o ktoré sa stará opatrovateľka. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.