Ukrajina s Ruskom prehrá a Západ čaká rovnaká potupa ako v Afganistane, tvrdí analýza

Ukrajina s Ruskom prehrá a Západ čaká rovnaká potupa ako v Afganistane, tvrdí analýza
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecký kancelár Olaf Scholz. Zdroj: shutterstock.com/Frederic Legrand - COMEO

Z politikov sa analýza najviac zamerala na kancelára Olafa Scholza, ktorého opatrný postoj mal výrazne prispieť k tomu, že sa Ukrajina dostala do nevýhodnej situácie.

Napriek tomu, že Rusko je v porovnaní so Západom a NATO po ekonomickej aj technickej stránke v horšej pozícii, Vladimír Putin vojnu na Ukrajine vyhrá. Vo svojej analýze pre pre týždenník Focus a Tagesspiegel to tvrdí nemecký novinár Christoph von Marschall, ktorý za jedného z hlavných vinníkov budúceho neúspechu označil kancelára Olafa Scholza.

Marschall budúci vývoj vojny na Ukrajine prirovnal ku konfliktom z minulosti. Opakovať by sa podľa neho mohol scenár z Afganistanu. Aj tam sa USA a Európa v roku 2021 nakoniec sklonili pred Talibanom a stiahli sa, píše v analýze.

Problém podľa novinára nie je na ukrajinskej strane, ktorá v bojoch ukázala veľké odhodlanie aj schopnosti. Kyjev však dopláca na meškajúce dodávky nerozhodných západných spojencov.

V tejto súvislosti Marschall pripomenul konflikt USA a Európy v Afganistane v rokoch 2001-2021. Západu vtedy podľa neho, rovnako ako teraz na Ukrajine, chýbalo bezpodmienečné odhodlanie konflikt vyhrať, zle odhadol časový faktor a nezameral sa na podstatné.

Prečítajte si tiež:

​Keďže išlo o článok pre nemecké publikum, z politikov sa Marschall zameral najmä na kancelára Olafa Scholza, ktorého opatrný postoj podľa neho výrazne prispel k tomu, že sa Ukrajina dostala do nevýhodnej situácie.

Ako príklad uvádza naťahovanie sa o tanky Leopard. Ukrajina o ne požiadala na jar roku 2022, a ak by ich dostala ešte počas prvého roku vojny, mohla s nimi dosiahnuť značné úspechy, pretože Rusi nemali vybudované opevnené obranné línie.

Neskoré dodanie západných tankov spôsobilo, že Ukrajinci prišli o strategickú výhodu, tvrdí analýza. Rovnaký scenár sa podľa Marschalla opakuje s ďalšími zbraňami a delostreleckou muníciou.

Prečítajte si tiež:

​Ďalšou ranou pre Kyjev bolo, keď republikáni v Kongrese mesiace blokovali balík americkej pomoci. K víťazstvu Ukrajiny by mala byť schopná pomôcť bohatá Európa, ktorá je ekonomicky sedemkrát silnejšia ako Rusko, pripomína Focus a dodáva: „Európski lídri – francúzsky prezident Emmanuel Macron, talianska premiérka Giorgia Meloniová či španielsky premiér Pedro Sánchez – ale neplnia svoju spoločnú zodpovednosť.“

Európa je v podobnej situácii ako v roku 1938, píše Marschall. Západ vtedy obetoval Československo v nádeji na záchranu mieru. Váhavý postoj kolektívneho Západu by Vladimira Putina váhanie Západu

Ak vajatanie Západu vyprovokuje Vladimíra Putina k presvedčeniu, že môže pokračovať v Pobaltí, Olaf Scholz sa podľa Marschalla zapíše do histórie ako kancelár, ktorý chcel zabrániť priamej vojne s Rusko zdržanlivosťou, ale nakoniec ju pomohol uskutočniť.

V priloženom videu si môžete pozrieť reportáž o vojenskom cvičení NATO na Lešti.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme NATO

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.