Obľúbené letovisko je už od marca preplnené, tvrdí sprievodca. Zaviedlo viacero obmedzení pre turistov

pláž, Grécko, Korfu
Obmedzenia sa týkajú najmä pláži. Zdroj: Profimedia.sk

Sezóna sa v Grécku rozbehla podstatne skôr. Aby sa domáci vyhli preplneným plážam a mestám, tamojšia vláda zaviedla niekoľko nových opatrení.

Grécko je obľúbenou dovolenkovou destináciou nielen Slovákov. Turizmus z roka na rok rastie a ostrovy sa počas sezóny stávajú neznesiteľne preplnenými, čo prekáža najmä domácim.

Počas predošlého roka do Grécka za oddychom vycestovalo viac ako 32 miliónov turistov, informuje Neos Kosmos s odvolaním sa na údaje Gréckej centrálnej banky. Ide o takmer 18-percentný nárast oproti roku 2022.

Prečítajte si tiež:

Grécko čaká intenzívna sezóna

Je pravdepodobné, že trend bude narastať aj počas tohto roka. Poľský turistický sprievodca Marcin Pietrzyk pre Polsat News uviedol, že priaznivé počasie láka turistov čoraz viac. Podľa jeho úsudku je Grécko preplnené turistami už od marca.

„Sezóna sa začala skôr, je to veľmi intenzívne,“ cituje portál sprievodcu.

Gréci sa preto rozhodli zaviesť opatrenia, ktoré pomôžu tomu, aby neboli tamojšie pláže a obľúbené výletné destinácie preplnené.

Prečítajte si tiež:

Obmedzenia na plážach

Už začiatkom tohto roka schválili zmenu, ktorá sa týka tamojších pláží. Až 70 percent plochy z celej pláže musí byť bez ležadiel, v chránených oblastiach ide o 85 percent. Cieľom je zlepšenie prístupu na pláže širokej verejnosti a zabránenie preľudneniu.

Okrem toho tiež platí, že ležadlá musia byť od pobrežia vzdialené aspoň štyri metre, aby mali ľudia lepší prístup do vody.

Tieto opatrenia majú pomôcť predovšetkým domácim. Miestne podniky si prenajímali celé pláže len pre svojich hostí, a tak k nim nemali ostatní prístup.

Prečítajte si tiež:

Vysoké pokuty pre podniky

The New York Times píše, že grécka vláda zverejnila zoznam 198 pláží, na ktorých zakázala podnikom usporadúvať verejné zhromaždenia.

Schválila tiež zákon zameraný na reguláciu využívania pobrežia, vďaka ktorému môžu ukladať pokuty podnikom až do výšky 60-tisíc eur. Pokutu dostanú podniky, ktoré zaberajú viac ako 50 percent pláže slnečníkmi a ležadlami.

Cieľom tohto zákona je tiež ochrana životného prostredia. Okrem pláží sa zaviedli opatrenia aj pri rôznych turistických atrakciách. Sprievodca Pietrzyk povedal, že od apríla môžu ísť turisti do najväčších múzeí a vykopávok iba v určitom čase.

The Independet informuje, že už od minulého roka platí obmedzenie aj pri návšteve Akropoly v Aténach. Počet návštevníkov sa znížil na 20-tisíc, pričom si každý z nich musí vopred zarezervovať určitý časový úsek. 

Gréci chcú turistom kompenzovať pokazenú dovolenku. Ľudia, ktorí boli evakuovaní na Rodose počas minuloročných požiarov, môžu dostať 500-eurové poukážky:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.