Hurikán Michael zanechal po sebe „nepredstaviteľnú skazu“. Zahynulo už 11 ľudí

Hurikán Michael na Floride v USA
Hurikán Michael na Floride v USA Zdroj: TASR

Živel po prechode pevninou zoslabol na tropickú búrku a vydal sa naspäť nad oceán.

Hurikán Michael, ktorý v stredu udrel na severozápadnú časť amerického štátu Florida, bol jednou z najmohutnejších búrok zaznamenaných v Spojených štátoch. Vyžiadal si už najmenej 11 obetí.

Živel po prechode pevninou zoslabol na tropickú búrku a vydal sa naspäť nad oceán, zanechal však po sebe obrovskú spúšť a spôsobil nevyčísliteľné škody.

Floridský guvernér Rick Scott ešte pred úderom hurikánu nariadil evakuáciu približne 375 000 ľuďom žijúcim na pobreží Mexického zálivu, mnohí však jeho výzvu zrejme ignorovali. V oblasti zatvorili do konca týždňa všetky školy i úrady.

Zdroj: TASR

Hurikán Michael zanechal "nepredstaviteľnú skazu", povedal pre americké médiá Scott. "Toľko životov bol navždy zmenených, tak veľa rodín prišlo o všetko..." pokračoval.

Povolaná armáda, záchranári ako aj samotní obyvatelia sa začínajú pomaly vracať do zdevastovaných a zaplavených oblastí. Mohutný vietor zdevastoval celé územia a bez prúdu sú stále státisíce domácností.

Zdroj: Reuters

Michael po svojom prechode z Floridy, kde jeho sprievodný vietor dosahoval v nárazoch rýchlosť až 250 kilometrov za hodinu, začal na juhozápade štátu Georgia trochu slabnúť, pokračoval ďalej cez Južnú a Severnú Karolínu. Z hurikánu štvrtej kategórie zoslabol na hurikán kategórie prvej a následne na tropickú búrku, pričom v štáte Virgínia sa pohol smerom nad oceán.

Živel zdevastoval celé územia, najhoršie sú na tom floridské mestá Panama City a Apalachicola, ako aj celá tamojšia oblasť Panhandle.


FLORIDA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Florida

Dôležité udalosti