Pre úradnú zmenu pohlavia už v Česku nebude potrebná operácia, rozhodol Ústavný súd

Pre úradnú zmenu pohlavia už v Česku nebude potrebná operácia, rozhodol Ústavný súd
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Súd síce zrušil povinnú operáciu, ale zmena pohlavia môže naďalej podliehať niektorým iným požiadavkám. Rozhodnutie sa týkalo prípadu transsexuálneho muža, ktorý sa domáhal úradnej zmeny zo ženy na muža.

V Česku už pre úradnú zmenu pohlavia nebude potrebné absolvovať operáciu, pretože Ústavný súd v utorok zrušil sporné paragrafy občianskeho zákonníka.

Vyhovel tak sťažnosti transsexuálneho muža, ktorý sa bez chirurgického zásahu domáhal úradnej zmeny zo ženy na muža. Platnosť súčasnej právnej úpravy skončí v polovici roka 2025, informuje TASR podľa portálu Novinky.cz.

Transsexuálny muž požiadal v roku 2019 o zmenu mena a priezviska a úradnú zmenu pohlavia. Úrady mu nevyhoveli, pretože nepredložil potvrdenie o absolvovaní chirurgického zákroku, ktorým bola kastrácia alebo sterilizácia.

Prečítajte si tiež:

Prípad sa napokon dostal až pred Ústavný súd ČR, kde plénum sudcov jeho argumentom vyhovelo. „Zákonné požiadavky chirurgickej premeny pohlavných orgánov a znemožnenie reprodukčných funkcií pre účely zmeny pohlavia sú v rozpore so základným právom trans ľudí na ochranu (ich) telesnej integrity a osobnej autonómie v spojení s ich ľudskou dôstojnosťou,“ uviedla hovorkyňa českého Ústavného súdu Kamila Abbasi, informuje TV Nova.

Súd síce zrušil povinnú operáciu, ale zmena pohlavia môže naďalej podliehať niektorým iným požiadavkám. „Zo strany zákonodarcu je legitímne zabezpečiť právnu istotu v tom smere, že zabráni svojvoľným zmenám pohlavia 'podľa nálady', ako aj účelovým zmenám,“ vysvetlila Abbasi.

Súčasná právna úprava prestane platiť v polovici budúceho roka. Súd tak poskytol politikom dostatočný čas na schválenie nového zákona, uvádza televízia TV Nova.

Prečítajte si tiež:

Verdikt súdu privítali predstavitelia koaličných strán STAN a Piráti, menšie nadšenie prejavili viacerí ich kolegovia z ODS či KDU-ČSL. Český premiér Petr Fiala povedal, že verdikt rešpektuje, pričom vláda podľa jeho slov čoskoro zareaguje zmenou v občianskom zákonníku.

Hovorkyňa premiéra priblížila, že návrh zákona už má vypracovaný rezort spravodlivosti, ktorý ho čo najskôr predloží vláde. Minister spravodlivosti Pavel Blažek uviedol, že príslušná zmena je pripravená už dva roky, doteraz sa však podľa neho nepodarilo dospieť k politickej zhode, kedy návrh predložiť na rokovanie vlády.

Grécko zlegalizovalo manželstvo párov rovnakého pohlavia. Viac sa dozviete z archívneho príspevku v priloženom videu.

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zahraničné krimi

Dôležité udalosti