Môžu spôsobovať problémy s dýchaním. Jedlá i aktivity ako spúšťače astmatických reakcií

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: Shuterstock/voronaman

Jedlo, plávanie aj hormonálne zmeny. Pravdepodobne by ste nepovedali, čo všetko môže viesť k zhoršenému dýchaniu a dokonca byť spúšťačom astmatických záchvatov. Nie je ich vždy ľahké predvídať.

Ako píše The Sun, spúšťače sa môžu líšiť aj vzhľadom na ročné obdobia. Zatiaľ čo v zime vás môže dráždiť studený vzduch, s oteplením môže mať podobný účinok peľ.

Bežnými známymi spúšťačmi zhoršeného dýchania či kašľa sú roztoče, chlpy domácich zvierat, prach a cigaretový dym. Sú však aj také, o ktorých sme ešte možno doposiaľ nepočuli.

Prečítajte si tiež:

Klobásy či kyslé uhorky

Spúšťačom astmy môžu byť siričitany a histamín, ktoré sú obsiahnuté v údeninách alebo alkohole. Ich požitie môže vyvolať príznaky, ako kašeľ či dýchavičnosť.

Siričitany sa používajú v niektorých spracovaných mäsách, napríklad v klobásach, ale aj v nakladaných potravinách a octe, v sušenom ovocí a niektorých džemoch.

Obsahovať ich môžu aj šumivé nápoje či koncentrované ovocné šťavy.

Histamín je chemická látka, ktorá sa uvoľňuje v tele pri alergickej reakcii a nachádza sa v mnohých alkoholických nápojoch, napríklad vo víne, pive či cideri.

Najlepší spôsob, ako zistiť, či vás niektorá z týchto látok ovplyvňuje, je všímať si príznaky po konzumácii určitých potravín alebo nápojov.

Plávanie

Kúpanie sa v bazéne môže byť pre niektorých astmatikov rizikové. Problémom je práve chlór, ktorý sa používa na udržiavanie čistej vody.

Spúšťačom príznakov astmy môže byť chlór aj v prípade, ak s ním pracujete, napríklad pri bielení oblečenia prípravkom s jeho obsahom.

Ak teda spozorujete, že sa vám počas opaľovania pri bazéne na dovolenke sťahuje hrudník, môže to znamenať, že ste na tieto chemikálie citliví.

Pracovné prostredie

Prach, výpary, chemikálie, zvieracia srsť. Aj s tými sa môžeme stretnúť pri výkone svojej práce a môžu nám spôsobiť problémy s dýchaním.

Príznaky astmy vyvolanej prostredím v práci, kde trávime väčšinu svojho času, nemusíme pociťovať hneď, pretože imunitnému systému chvíľu trvá, kým sa stane citlivým na spúšťače.

Ak ste odrazu začali v práci viac kašľať alebo sa vám ťažšie dýcha, navštívte svojho všeobecného lekára, ktorý vám pomôže odhaliť príčinu a tiež problém riešiť.  

Prečítajte si tiež:

Strach, hnev a vzrušenie

Silné emócie, ako hnev, strach či stres alebo vzrušenie, môžu byť tiež spúšťačom astmatických záchvatov. Telo na emočné situácie reaguje aj zmenou dýchania.

Ak máte podozrenie, že emócie môžu byť u vás jedným zo spúšťačov astmatických záchvatov, je dobré pozorne odsledovať, o aké ide a poradiť sa s lekárom, ako presne v daných situáciách postupovať.

Hormonálne zmeny

Aj hormonálne zmeny môžu byť spúšťačom problémov s dýchaním či zhoršenia astmatických záchvatov. Hoci zatiaľ nie je jasné, prečo. Ukázalo sa však, že u niektorých žien sa príznaky astmy v tehotenstve zhoršili, no u iných, naopak, zlepšili. Rovnako ženy pozorovali, že s príchodom menopauzy na tom boli horšie.

V prípade, že cítite zhoršenie príznakov v obdobiach týchto hormonálnych zmien, poraďte sa so svojím lekárom o ďalšom postupe.

Vonné sviečky a kadidlo

Vonná sviečka sa spája s uvoľnením a relaxáciou, no v skutočnosti častice, ktoré sa z nej uvoľňujú, môžu podráždiť naše dýchacie cesty.

Rovnako nevhodné môžu byť aj vonné tyčinky, ba dokonca horšie, keďže obsahujú vyššie množstvo jemných čiastočiek než sviečky.

Existujú dokonca dôkazy, ktoré spájajú spaľovanie vonných tyčiniek s ochorením pľúc, preto by ste sa ich pravidelnému používaniu mali vyhýbať. 

Za posledných 15 rokov pribudlo viac ako 63-tisíc astmatikov. Lekári hovoria, že najviac sa objavuje medzi deťmi: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.