Chaos na letiskách po celej Británii. Zlyhali elektronické brány "e-gates"

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V dôsledku zlyhania elektronických brán označovaných ako "e-gates" sa v príletových halách viacerých letísk v Spojenom kráľovstve tvorili v utorok večer dlhé rady cestujúcich.

Britské ministerstvo krátko po polnoci informovalo o vyriešení problému. TASR o tom informuje podľa správy stanice BBC. 

Elektronické brány prevádzkuje pohraničná stráž (Border Force) patriaca pod ministerstvo vnútra. Táto technológia umožňuje osobám s cestovnými dokladmi obsahujúcimi biometrické údaje plynule prejsť hraničnými kontrolami bez toho, aby ich museli fyzicky skontrolovať colníci. 

Zlyhanie tohto systému hlásili z londýnskych letísk Heathrow, Stansted a Gatwick i letísk v Manchestri a Edinburgu. Problémy nastali aj na ďalších letiskách v Birminghame, Bristole a Newcastli.  Pre poruchu museli zamestnanci letísk cestujúcich odbavovať manuálne. 

Hovorca rezortu vnútra neskôr spresnil, že poruchy spôsobil celoštátny technický problém a prvýkrát ich hlásili okolo 20.50 h miestneho času. Podľa neho nič však nenasvedčovalo tomu, že išlo o "škodlivú kybernetickú aktivitu". 

Prečítajte si tiež:

BBC dodáva, že problém sa zrejme netýkal len samotných elektronických brán, pretože aj medzinárodné letisko v Belfaste, ktoré ich nemá, hlásilo narušenie systémov pohraničnej stráže. 

Na sociálnych sieťach sa objavili fotografie a videá, ktoré ukazovali dlhé rady prichádzajúcich cestujúcich v preplnených príletových halách. Ľudia sa podľa médií sťažovali na nedostatok informácií aj vody, keďže niektorí museli čakať aj pár hodín. 

V stredu ráno podľa BBC väčšina letov na britských letiskách už odlietala a prilietala načas.

Drámu zažilo prednedávnom aj letisko v Hamburgu

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.