Päť jazykov stresu: Keď pochopíte, ako reagujete v ťažkých situáciách, zlepší vám to vzťahy

Žena v strese.
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock.com/fizkes

Stalo sa vám, že ste sa s niekým pohádali a mali ste pocit, že rozprávate dvoma rôznymi jazykmi? Nemusí to byť úplne ďaleko od pravdy. Nezhody v komunikácii môžu byť spôsobené rôznymi „jazykmi“ stresu, ktorými hovoríme v záťažových situáciách. A každý môže mať tento jazyk iný.

„Keď sme v strese, naša krv prúdi do tela a opúšťa oblasť čelného laloku. Takže, náš čelný lalok je vypnutý,“ hovorí pre portál HuffPost fyzioterapeutka, výskumníčka stresu a autorka Chantal Donnellyová.

Čelný lalok sa podieľa na kognitívnych procesoch, ako je uvažovanie, učenie, tvorivosť či pozornosť. Tiež je zodpovedný za funkcie, ako je sebakontrola či emócie.

„Takže keď sa hádate, nehovoríte rovnakým jazykom a v skutočnosti máte problém komunikovať a správne sa počuť,“ dodáva odborníčka.

Päť rôznych jazykov stresu

Donnellyová sa tejto téme vedecky venuje a publikovala výskum, podľa ktorého existuje päť kategórií jazykov stresu a mnohí z nás patria do jednej z nich.

1. Zmrazenie

Reagovať zmrazene na stresovú situáciu sa prejavuje tak, že človek sa cíti beznádejne, bezmocne a paralyzovane. 

2. Výbuch

Je to reakcia typu „bojuj alebo uteč“. Táto osoba môže mať prehnanú reakciu na stresovú situáciu. Môže byť podráždená, frustrovaná alebo nahnevaná, alebo dokonca opustiť situáciu, ktorú nezvláda.

3. Snaha o zblíženie

Reakcia typu „staraj sa a kamaráť sa“ je podľa odborníčky typickým spôsobom, akým ženy vyjadrujú reakciu na stres. Podľa nej to môže vyzerať ako upokojovanie, uspokojovanie ľudí, prekračovanie hraníc a dokonca „materinské“ zaobchádzanie s ľuďmi.

Prečítajte si tiež:

4. Otupenie

Tento typ človeka sa zvykne otupiť voči vonkajšiemu svetu, keď sa mu nedarí. Táto osoba používa únik od stresu - napríklad drogy, alkohol, online hry, prepracovanie alebo nadmerné cvičenie.

5. Popieranie

Donnellyová vysvetľuje, že ide o správanie človeka, ktorý v reakcii na stres disponuje toxickou pozitivitou a môže byť prehnane optimistický, aby sa vyhol realite.

Majte na pamäti, že môžete patriť do viacerých kategórií jazyka stresu. Alebo niektorí ľudia vo vás môžu vyvolávať rôzne stresové reakcie: Napríklad na svojich rodičov môžete reagovať inak ako na svojho partnera alebo šéfa.

„Pochopenie jazykov stresu prináša do vašich vzťahov viac porozumenia,“ hovorí Donnellyová.

Pokračuje, že to môže byť dobrý spôsob, ako zmeniť problematické správanie.

„Je nemožné zmeniť správanie, ak si neuvedomujete, že ho robíte. Pochopenie toho, ako reagujete na stres, môže byť prvým krokom k pochopeniu toho, ako sa správate v hádke alebo iných náročných situáciách,“ dodáva odborníčka.

Sami vraj vedia, čo by im pomohlo a tak si to aj zorganizovali. Stredoškoláci hľadajú možnosti, ako si zrelaxovať mozog. Navrhli týždeň bez stresu a k tomu pridali aj kurz sebaobrany. Pozrite si reportáž:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.