Zemetrasenie v poľskej vláde. Premiér Tusk naraz vymenil štyroch ministrov

Zemetrasenie v poľskej vláde. Premiér Tusk naraz vymenil štyroch ministrov
Poľský premiér Donald Tusk a minister kultúry Bartolomej Sienkiewicz. Zdroj: Profimedia.sk

Tusk vymenil aj ​ministra kultúry Bartlomieja Sienkiewicza, ktorý inicioval zmeny vo vedení štátnej televízie a bol lojálny voči predošlej osemročnej vláde vedenej konzervatívnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS)

Poľský premiér Donald Tusk ohlásil v piatok zmeny vo svojom vládnom kabinete. Výmena sa týka štyroch ministrov, a to vrátane šéfov rezortu vnútra či kultúry, ktorí kandidujú v júnových voľbách do Európskeho parlamentu. TASR o tom píše podľa správ agentúr AP a PAP.

Reorganizácia je vnímaná aj ako príležitosť na prílev novej energie do Tuskovej vlády, ktorá sa svojho mandátu ujala v decembri a následne pristúpila k zásadným reformám v mnohých oblastiach vrátane justície a médií, približuje AP. Tusk uviedol, že dosluhujúci ministri si svoju úlohu už splnili.

„Od týchto (dosluhujúcich) ministrov som očakával účinné, niekedy tvrdé kroky,/ povedal Tusk. "Tie prvé mesiace... boli mesiacmi rozbíjania múru. Dnes nastal čas upratať a to je jedným z dôvodov..., prečo sme sa spoločne rozhodli pre tieto zmeny," dodal.

Prečítajte si tiež:

Ministra kultúry Bartlomieja Sienkiewicza, ktorý inicioval zmeny vo vedení štátnej televízie, rozhlasu a tlačovej agentúry –považovaných za dovtedy lojálne voči predošlej osemročnej vláde vedenej konzervatívnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS) – na tomto poste nahradí Hanna Wróblewská.

Ministra vnútra Marcina Kierwiňského zase nahradí Tomasz Siemonika, ktorý bol v niekdajšej Tuskovej vláde ministrom obrany. Zmeny sa týkajú aj ministra štátneho majetku Borysa Budku, ktorého teraz nahradí Jakub Jaworowski.

Nového šéfa tohto rezortu, v ktorom momentálne prebieha množstvo auditov, označil Tusk za "renesančného človeka". Poslednou zmenou je post ministra rozvoja a technológií, kde Krzysztofa Hetmana nahradí Krzysztof Paszyk.

Agentúra PAP pripomína, že počas prvých mesiacov vo svojom úrade stála nová proeurópska Tuskova vláda pred neľahkou úlohou obnoviť v Poľsku fungovanie právneho štátu, napraviť napäté vzťahy s EÚ a odpolitizovať štátne inštitúcie a verejnoprávne médiá.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívny príspevok o komunálnych voľbách v Poľsku.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničná politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.