Žil s ňou iba dva mesiace. Zomrel prvý príjemca geneticky upravenej prasacej obličky

Chirurgovia nad operačným stolom.
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.

Príjemcom obličky bol koncom marca 62-ročný Richard Slayman. Zákrok trval štyri hodiny a vykonala ho Massachusettská všeobecná nemocnica v Bostone.

Takmer dva mesiace po transplantácii zomrel v Spojených štátoch prvý príjemca geneticky upravenej prasacej obličky. V noci na nedeľu to vyhlásila rodina pacienta. TASR informuje na základe správy agentúry AP. 

Príjemcom obličky bol koncom marca 62-ročný Richard Slayman. Zákrok trval štyri hodiny a vykonala ho Massachusettská všeobecná nemocnica v Bostone. Chirurgovia tesne po ňom predpokladali, že nová oblička by mala vydržať najmenej dva roky. 

Prvá úspešná transplantácia prasacej obličky živému príjemcovi predstavuje prelom v oblasti takzvanej xenotransplantácie, teda prenose orgánov zo zvieraťa človeku. Zatiaľ je však pomerne riskantná, pacienti po predošlých dvoch transplantáciách prasacieho srdca v USA neprežili dlhšie než dva mesiace. 

Xenotransplantáciu neschválil ani americký Úrad pre potraviny a lieky (FDA)

Xenotransplantáciu zatiaľ neschválil ani americký Úrad pre potraviny a lieky (FDA). Pred jej rozšírením je podľa úradu potrebné získať ešte množstvo údajov, čo môže trvať niekoľko rokov. 

FDA povolil transplantáciu obličky Slaymanovi v rámci programu umožňujúceho použitie experimentálnych postupov v prípade život ohrozujúceho stavu pacienta, ak nie sú k dispozícii riadne prostriedky. 

Transplantovaná oblička mu začala zlyhávať

Slayman sa transplantácii obličky podrobil už v roku 2018. Minulý rok však musel opäť nastúpiť na dialýzu po tom, ako mu oblička začala zlyhávať. Lekári mu transplantáciu prasacej obličky navrhli po výskyte komplikácií s dialýzou. 

Genetická modifikácia prasacích orgánov má za cieľ znížiť riziko odmietnutia orgánu príjemcovým organizmom. Pokrok v tejto oblasti by mohol priniesť nádej množstvu pacientov čakajúcich na vhodné orgány na transplantáciu. Iba v USA sú na zozname čakateľov desaťtisíce osôb.

Pozrite si aj reportáž o unikátnej operácii, ktorú vykonali v Banskej Bystrici

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.