Naozaj extrémne zdražela? Pozreli sme sa na to, koľko stojí zmrzlina v Chorvátsku (prehľad cien)

Zmrzlináreň. Ilustračná snímka.
Zmrzlináreň. Ilustračná snímka. Zdroj: Pixabay/Michelle_Raponi

Enormne drahá zmrzlina v Chorvátsku. V českých médiách sa objavila správa, že jej cena v obľúbenej dovolenkovej destinácii Slovákov stúpla do závratných výšin. Zisťovali sme preto, či je to naozaj tak a za koľko si budete môcť dopriať mrazenú lahôdku pri Jadranskom mori.

Ako informujú viaceré chorvátske spravodajské portály, cena zmrzliny v prímorskej destinácii v priemere oproti minulému roku stúpla. České Novinky.cz informovali, že cena zmrzliny siaha až na sedem eur za jeden kopček. Za takúto sumu ju mal predávať podnik na Istrii už v minulom roku v auguste. 

Priam dych vyrážajúca cena však nemá byť priemerom v rámci celej destinácie. „Každoročne o Chorvátsku vychádzajú články na rôznych portáloch, ktoré však nezodpovedajú realite. Ceny sa tu líšia v centre turistických lokalít aj mimo nich,“ povedal Filip Platoš, hovorca cestovnej kancelárie Čedok. 

Iná cena v Šibeniku, iná v Rijeke

Aj napriek tomu, že cena zmrzliny v priemere v Chorvátsku stúpla, nedá sa povedať, že všade. „Nemôžeme potvrdiť, že by došlo k plošnému zvýšeniu cien zmrzliny,“ uviedla Jiřina Ekrt Jirušková z cestovnej kancelárie Invia.

V priemere sa aktuálne ceny zmrzliny v Chorvátsku pohybujú okolo 2,50 eura za kopček. Na niektorých miestach ju nájdete aj podstatne lacnejšiu, ale tiež drahšiu. 

Filip Platoš uviedol príklady, ako sa ceny líšia naprieč chorvátskym pobrežím. „V Dubrovníku, tesne za mestskými hradbami, sa cena za kopček zmrzliny pohybuje okolo 2,50 až 3,50 eura. V Šibeniku pri katedrále sv. Jakuba sú to dve eurá za kopček,“ povedal Platoš.

Situácia je podobná aj v prímorskom Zadare. Cena zmrzliny sa tu podľa informácií Zadarskeho listu pohybuje medzi dvomi a tromi eurami. Platoš však uviedol, že aktuálne si ju môžeme dopriať aj za 1,50 eura.

O niečo drahšiu mrazenú pochúťku však nájdeme v Rijeke. „V Rijeke a Opatiji sa dá nájsť zmrzlina v rozmedzí od dvoch až do 3,50 eura, pričom vyššia cena je za gurmánsku zmrzlinu v centre mesta,“ spresnil Platoš.

Chorvátsky Index sa pozrel na ceny zmrzliny v hlavnom meste Záhrebe. Uvádza, že tu v drvivej väčšine o pár centov na kopček stúpli. Nájdete tu zmrzlinu najmenej za 1,90 za porciu, v niektorých cukrárňach však zaplatíte aj 3,50 eura.

Prečítajte si tiež:

Ceny ako u nás

Niektorým Slovákom sa tieto ceny môžu zdať privysoké, napríklad ak pochádzate z Banskej Bystrice, kde si kopček v centre mesta ešte môžete dopriať za 1,30 eura, alebo z Prešova, kde stojí v priemere 1,50 eura.

Pravdou však je, že aj v slovenských zmrzlinárňach, hlavne na západe Slovenska, je cena zmrzliny podobná tej v Chorvátsku.

Najdrahšie si mrazenú pochúťku doprajeme v hlavnom meste. Aj keď v odľahlejších častiach sídlisk nájdeme zmrzlinu aj pod dve eurá za kopček, v centre Bratislavy zaň zaplatíme 2,50 eura, pri prémiovej zmrzline kopček stojí až štyri eurá.

V neďalekej Trnave si kopček zmrzliny v centre mesta doprajete za 2,10 eura. O niečo lacnejšie vás vyjde napríklad v Žiline, kopček sa dá kúpiť za 1,50 eura, alebo v menších mestách, ako sú Nové Zámky či Nové Mesto nad Váhom, ju dostanete aj za 1,30 eura a menej. 

Rekordérom v nízkej cene je košická Šaca, kde stojí kopček zmrzliny len 50 centov. 

Prečítajte si tiež:

Zmrzlina na západe

Zdá sa, že chorvátske i niektoré slovenské zmrzlinárne v cenách predbehli aj západné krajiny. Ako informuje portál Dnevno, napríklad v nemeckom Hamburgu stojí kopček zmrzliny v priemere 1,83 eura, vo Frankfurte o 10 centov viac.

O trošku lacnejšiu zmrzlinu než v centre Bratislavy či v niektorých prímorských mestách Chorvátska nájdete dokonca aj v centre Prahy. Dať si ju môžete v priemere asi za 60 českých korún, čo je približne 2,40 eura. 

Stále však zaostávame za cenou zmrzliny v niektorých talianskych mestách. Napríklad v Benátkach stojí kopček mrazenej lahôdky v priemere 4,50 eura. 

Ako uviedli viaceré chorvátske portály, leto sa ešte nezačalo, a tak nie je vylúčené, že cena zmrzliny nebude ešte stúpať. 

Súťaž zmrzlinárov. Tímy z 11 krajín v Taliansku súťažili o titul najlepších výrobcov: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.