Povinná registrácia na hraniciach, odtlačky prstov a fotky v databáze. EÚ má nový migračný systém

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Povinná registrácia hneď na hraniciach, odtlačky prstov a fotky v databáze aj expresné azylové konanie pred dverami Únie. Tak by malo po novom vyzerať prijímanie či odmietanie migrantov, ktorí sa snažia dostať do Európy.

Únia má nový „migračný systém“, v Bruseli ho definitívne schválili európski ministri.

Je známe, že aktuálna slovenská vláda nesúhlasí s paktom. Podľa toho v utorok (14. 5.) minister Ladislav Kamenický pristúpil k hlasovaniu. Podobne hlasovali aj krajiny V4. Napríklad Česká republika hovorí, že pakt predstavuje lepší systém, ako platí teraz, ale stále nie dostatočne dobrý.

Na zablokovanie paktu však hlasy nestačili, za boli takmer všetky ostatné krajiny, menšie aj väčšie. Pri téme migrácie neplatí právo veta a celkovo sa tento kompromis pripravoval veľmi dlho na všetkých úrovniach EÚ.

Prečítajte si tiež:

Slovenská vláda konkrétne odmieta fakt, že Slovensko by muselo pomôcť štátom, ktoré postihne migračná kríza. Museli by sme si vybrať, ako pomôžeme. Buď prijímaním azylantov, finančnou pomocou alebo materiálnou a technickou podporou.

Pri tejto téme existuje ešte jeden paradox. Bolo to totiž práve Slovensko, predsedníctvom ktorého do Bruselu prišlo v roku 2016 s nápadom, ktorý sa nazýval flexibilná solidarita. Ostatné krajiny Únie ho zavrhli. Až o niekoľko rokov sa k nemu vrátili a dohodli sa na ňom, schválili ho.

Slovensko však otočilo a je proti tomu, čo kedysi Únii samo navrhlo. Obáva sa napríklad finančných dosahov. 

Prečítajte si tiež:

Konkurencieschopnosť Európy

Dvojdňové rokovania ministrov financií eurozóny (Euroskupina) a EÚ (Ecofin) sa z veľkej časti venovali téme konkurencieschopnosti a budovania únie kapitálových trhov.

Minister upozornil, že v EÚ je zhoda na tom, aby sa malé a stredné podniky v Únii vedeli lepšie financovať, a preto je potrebné uvoľniť kapitál v rámci EÚ, čo sa dá dosiahnuť rôznymi spôsobmi. Nové zdroje by sa následne dali použiť na rôzne investície v rámci Európy.

Kamenický dodal, že Ecofin sa často zaoberá témou konkurencieschopnosti, najmä keď je vidieť, že tá sa v Európe stráca. Je to v dôsledku vysokých cien energií, ale aj pre príliv čínskych firiem v Európe a únik európskych spoločností do Spojených štátov.

Preto je na mieste otázka, ako zaistiť, aby Európania vlastnými finančnými systémami, napríklad aj dôchodcovskými úsporami, neprispievali na rast napríklad americkej ekonomiky a nefinancovali tak konkurenciu.

Prečítajte si tiež:

„Potrebujeme, aby európske peniaze podporovali európske ekonomiky, aby ten ekonomický rast zostal v Európe,“ vysvetlil minister. Inak hrozí, že Európa stratí svoje celosvetové ekonomické postavenie.

Kamenický pripomenul, že výhodou USA je, že podniky a začínajúce firmy nemusia pre štartovný kapitál apelovať automaticky na úvery cez banky, ako sa to vo väčšine prípadov deje v Európe. Výhodou je jedna veľká americká obchodná burza.

V EÚ sú podľa neho desiatky búrz, ktoré fungujú neefektívne a treba ich zjednotiť do niekoľkých subjektov, ktoré budú vedieť efektívnejšie narábať s kapitálom.

„Slovenský malý alebo stredný podnikateľ má obrovský problém, kde si zoženie počiatočný kapitál na rozbeh firmy. Väčšinou musí ísť do banky, zobrať si úver, založiť svoju nehnuteľnosť. V Amerike to funguje inak. Urobí sa akási verejná ponuka v podobe akcií, ktoré nakúpia investori, a takýmto spôsobom sa točia peniaze v ekonomike. Toto potrebujeme viac naštartovať aj v Európe, “ uviedol Kamenický s odkazom na rokovania ministrov financií.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Migrácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.