Reagovali Putin, Biden i Zelenskyj. K atentátu na Roberta Fica sa vyjadrujú mnohé politické osobnosti

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Správa o atentáte na premiéra Roberta Fica už obletela zahraničie. Reagovali mnohí politici z o susedných krajín, ale aj predsedníčka EK či šéf Európskej rady.

Po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej v stredu (15. 5.) popoludní došlo k streľbe. Padlo niekoľko rán, následne Robert Fico padol na zem.

Český, poľský i maďarský premiér

Ako jeden z prvých zareagoval na postrelenie premiéra jeho český kolega Petr Fiala.

„Správa o postrelení slovenského premiéra Roberta Fica je šokujúca. Prajem pánovi premiérovi, nech je čo najskôr v poriadku. Násilie nesmieme tolerovať, nesmie mať v spoločnosti miesto,“ napísal na sociálnej sieti.

Podobne zareagoval aj poľský premiér Donald Tusk. „Robert, myšlienkami som s tebou v týchto veľmi ťažkých chvíľach.“

Mateusz Morawiecki na sociálnej sieti napísal k „hroznej správe zo Slovenska“, že je myšlienkami s Robertom Ficom. 

Pre CNN Prima News zareagoval aj Vít Rakušan, český minister vnútra. Podľa jeho slov je takýto čin „absolútne neprijateľný“. Uviedol, že „tu nehrá rolu žiaden politický názor. To je niečo, čo nemôže patriť do vyspelej a demokratickej spoločnosti.“ 

O odsúdeniahodnom čine v súvislosti s atentátom hovorí aj prezident ČR Petr Pavel. Považuje to za odsúdeniahodný skutok, nech už je motivovaný čímkoľvek. „Mal by byť varovaním, kam môže viesť prehlbovanie agresivity v spoločnosti,“ dodal prezident. 

Prečítajte si tiež:

Zareagoval aj exprezident Miloš Zeman. Na sociálnej sieti napísal, že „s hlbokou ľútosťou prijal správu o atentáte na priateľa Roberta Fica“. Dodal, že si praje, aby bol páchateľ atentátu prísne potrestaný. 

K atentátu sa vyjadril aj bývalý český premiér Andrej Babiš. 

Predseda vlády Maďarska Viktor Orbán na sociálnej sieti uviedol, že je šokovaný zo správy o útoku na jeho priateľa Roberta Fica. 

Reagovali Zelenskyj, Putin aj Biden

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že útok na nášho premiéra je otrasným činom. „Dôrazne odsudzujeme tento násilný čin voči hlave vlády nášho susedného partnerského štátu. Je potrebné vynaložiť maximálne úsilie na to, aby sa násilie nestalo normou v žiadnej krajine, forme ani sfére,“ napísal prezident s tým, že úprimne verí v skoré uzdravenie Roberta Fica. 

Ruský prezident Vladimir Putin prijal podľa svojich slov „s rozhorčením“ správu o stredajšom atentáte na predsedu slovenskej vlády Roberta Fica v Handlovej. Podľa Putina „tento ohavný zločin nemožno ospravedlniť“.

„Roberta Fica poznám ako odvážneho a odhodlaného človeka. Naozaj dúfam, že tieto vlastnosti mu pomôžu prežiť túto ťažkú situáciu,“ vyhlásil ruský prezident. Ficovi zároveň zaželal skoré uzdravenie.

Americký prezident Joe Biden odsúdil pokus o atentát na slovenského premiéra Roberta Fica a označil to za „hrozný násilný čin“. Veľvyslanectvo USA v Bratislave je podľa neho pripravené pomôcť vláde SR, uviedol Biely dom vo vyhlásení, na ktoré sa odvoláva TASR.

„Som znepokojený správami o útoku na slovenského premiéra Roberta Fica. Spolu s Jill sa modlíme za jeho skoré uzdravenie a myslíme na jeho rodinu a obyvateľov Slovenska,“ povedal Biden.

Prečítajte si tiež:

Predsedníčka EK útok odsúdila

Útok na premiéra, ktorý označila ako „podlý“, odsúdila aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. „Takéto násilné činy nemajú v našej spoločnosti miesto a podkopávajú demokraciu, naše najcennejšie spoločné dobro,“ napísala na sociálnej sieti s tým, že v myšlienkach ostáva s Ficom a jeho rodinou. 

„Som šokovaný správou o útoku na slovenského premiéra Fica po zasadnutí vlády v Handlovej. Nič nemôže ospravedlniť násilie alebo takéto útoky,“ uviedol predseda Európskej rady Charles Michel. 

Správa o „zbabelom útoku“ na slovenského premiéra šokovala aj nemeckého kancelára Olafa Scholza: „V európskej politike nesmie existovať násilie. V týchto hodinách myslím na Roberta Fica, jeho rodinu a občanov Slovenska.“

Šokovaní Sunak a Stoltenberg

Britský premiér Rishi Sunak taktiež vyhlásil, že streľba ho šokovala. „Táto hrozná správa ma šokovala. Myslíme intenzívne na premiéra Fica a jeho rodinu,“ napísal Sunak na sociálnej sieti X.

Podobne reagoval aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. „Som šokovaný a zdesený streľbou na premiéra Roberta Fica. Prajem mu veľa síl na skoré uzdravenie. V myšlienkach som s Robertom Ficom, jeho blízkymi a občanmi Slovenska,“ uviedol.

Atentát na Roberta Fica. Postrelili ho do hrude aj do brucha: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Atentát na Roberta Fica

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.