Chrlí popol a dym. Z blízkosti indonézskej sopky Ibu evakuovali stovky ľudí

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Stovky ľudí žijúcich blízko vybuchujúcej sopky Ibu na východe Indonézie evakuovali, informovali v piatok tamojšie úrady. Dôvodom je zvýšenie pohotovosti na najvyšší stupeň, uvádza agentúra AFP.

Indonézske úrady zvýšili vo štvrtok pohotovostný stav na najvyšší štvrtý stupeň svojho systému po tom, ako už druhý deň po sebe zaznamenali silné erupcie.

Obyvateľov siedmich dedín v blízkosti sopky, ktorá chrlila popol a dym do výšky 5000 metrov, začali evakuovať do niekoľkých úkrytov vo štvrtok večer.

Niektorí obyvatelia prichádzajú aj počas piatka a podľa jedného z úradníkov je v úkrytoch viac ako 400 ľudí. Miestny predstaviteľ dodal, že evakuácia je len preventívnym opatrením, keďže títo obyvatelia žijú približne sedem kilometrov od sopky – v rámci úradmi stanovenej ochrannej zóny.

Prečítajte si tiež:

Úrady odporučili obyvateľom a turistom, aby sa zdržiavali mimo ochrannej zóny a v prípade padajúceho popola si nasadili na tvár ochrannú masku.

Ibu je jednou z najaktívnejších indonézskych sopiek, predošlý rok vybuchla viac ako 21.000-krát. Indonézia s 270 miliónmi obyvateľov sa rozprestiera na rozsiahlom súostroví v juhovýchodnej Ázii s veľkou seizmickou a vulkanickou aktivitou.

Na svojom území má 120 aktívnych sopiek. Nachádza sa v tichomorskom "Ohnivom kruhu", kde sa stretávajú tektonické platne a ktorý sa tiahne od Japonska cez juhovýchodnú Áziu po tichomorskú panvu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.