Ich počet stúpa. Čoraz viac európskych miest si účtuje turistické poplatky

Ich počet stúpa. Čoraz viac európskych miest si účtuje turistické poplatky
Pláž v Barcelone. Zdroj: Profimedia.sk

Miest, ktoré zavádzajú turistické poplatky, rastie. Nedávno tento krok ohlásili talianske Benátky, no už skôr ho zaviedli iné európske metropoly.

Talianske Benátky nedávno prišli s pomerne neobvyklým experimentom, a síce vyberaním turistických poplatkov od jednodenných návštevníkov, ktorí nehodlajú v meste prenocovať.

Na podobných opatreniach už pracuje viacero svetových miest a ich výpočet sa tak čoskoro pravdepodobne rozšíri, píše CNN.

Mnoho turistických destinácií totiž po útlme počas covidovej pandémie aktuálne bojuje s náporom, no prostredníctvom daní a poplatkov chcú vyriešiť aj rastúcu nespokojnosť miestnych.

Prečítajte si tiež:

Viaceré metropoly

Už niekoľko rokov vyberajú turistickú daň v holandskom Amsterdame. Minulý rok sa tamojší politici dokonca rozhodli tento poplatok zvýšiť. Po novom sa do rozpočtu mesta odvádza 12,5 percenta z ceny za izbu, čo je najväčšia suma v Európe.

Začiatkom tohto roka zvýšil pobytový turistický poplatok aj Paríž, ktorý sa radí k najviac navštevovaným metropolám na svete.

Od apríla zdražela aj Barcelona, kde teraz každý turista za noc strávenú v miestnom ubytovacom zariadení zaplatí do rozpočtu mesta celkovo 3,25 eura.

Prečítajte si tiež:

Pridajú sa ďalší

Čoskoro sa zrejme pridajú aj ďalšie mestá. „Plánujeme spoplatniť Španielske námestie,“ nechal sa počuť starosta španielskej Sevilly José Luis Sanz.

Benátsky experiment dlhodobo ukazuje, že mestá trápia najmä denní turisti. Mnohé uličky Benátok, Barcelony a Amsterdamu sú v letných mesiacoch často preplnené k prasknutiu.

Naopak, vo večerných a nočných hodinách sa turistický ruch v takýchto destináciách upokojuje, a aj preto napríklad nový benátsky poplatok na takýchto návštevníkov necieli.

Mestá získané prostriedky využívajú rôzne. Časť ide na financovanie bežnej prevádzky či čistenia ulíc, ďalšie napríklad na budovanie infraštruktúry či verejných toaliet, cyklotrás, či trebárs aj kongresových centier.

Pozrite si našu aprílovú reportáž o letných dovolenkách:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.