Ďalší potravinový škandál: Nakazené mrazené jahody z Poľska sa možno dostali aj k nám

Mrazené jahody
Mrazené jahody Zdroj: Shutterstock.com

Sú zdrojom nákazy hepatitídy typu A.

Švédski a rakúski odborníci dospeli genetickým skúmaním vírusu spôsobujúceho hepatitídu typu A v oboch krajinách k záveru, že zdrojom infekčného ochorenia v oboch štátoch boli dovezené zmrazené jahody z Poľska. Informáciu, ktorú priniesol odborný časopis Eurosurveillance.

Podľa nej sa pravdepodobne infikované produkty z Poľska mohli dostať cez dva veľkoobchody aj na Slovensko.

Vo Švédsku zaznamenali v októbri 17 prípadov vírusového zápalu pečene typu A, pričom najmenej desiati pacienti uviedli, že jedli mrazené jahody z Poľska. Rakúšania hlásia od júla 14 takýchto prípadov.

Informáciu priniesla rakúska agentúra, podľa ktorej sa produkt dostal aj na pulty dvoch slovenských veľkoobchodov. Ich mená neuviedli. Problematické sú balenia, ktoré treba spotrebovať do šiesteho apríla budúceho roka.

V Rakúsku sa podarilo identifikovať 90 podnikov ako nákupcov tovaru, šesť reštaurácií a kaviarní spájajú zodpovední s celkove ôsmimi ochoreniami.

Rakúsky importér žiadal od výrobcov v súvislosti s ďalšou dodávkou na sklonku roka 2018 už certifikát, že tovar neobsahuje vírusy hepatitídy typu A.

Hepatitída typu A

Proti hepatitíde typu A, ktorá vo väčšine prípadov neprináša komplikácie, aj keď ide o nepríjemné ochorenie šíriace sa napríklad prostredníctvom kontaminovanej vody alebo potravín, jestvuje očkovanie, ktoré je najspoľahlivejším spôsobom ochrany proti tejto chorobe. V našom regióne sa vyskytuje najčastejšie po pobyte občanov v rizikových oblastiach.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Poľsko

Dôležité udalosti