Verejnosť sa tam dostane iba výnimočne. Navštívili sme budovu, v ktorej sa rozhoduje o budúcnosti Európy

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Budovou nás previedol Tomáš Kukliš, ktorý je zástupcom šéfa jedného z oddelení riaditeľstva Rady Európy pre protokol a konferencie.

Najdôležitejšie rozhodnutia o smerovaní Európy sa robia v jednej z najkrajších bruselských moderných budov. Redaktorka Gabriela Kajtárová sa bola pozrieť do zákulisia európskej politiky, kam sa verejnosť dostane len výnimočne.

Európska rada sídli v najmladšej budove v bruselskej euroštvrti otvorenej len v roku 2016. Jej priestory sme navštívili v rámci našej série, v ktorej sa snažíme ľudskou rečou vysvetliť, ako Európska únia funguje - a vysvetliť to ústami Slovákov, ktorí pracujú na zaujímavých pozíciách.

Jedného takého sme našli aj teraz - v protokole priamo u predsedu Európskej rady. Tu sa niekoľkokrát do roka konajú samity. Za Slovensko tam chodieva premiér alebo premiérka.

Prečítajte si tiež:

​V aktuálnom kontexte je potrebné dodať, že predseda Európskej rady Charles Michel bol medzi prvými, ktorí okamžite odsúdili útok na premiéra Roberta Fica. Rovnako ako jeho ďalší kolegovia z inštitúcií EÚ sa vyjadril, že je v myšlienkach s ním.

Ďalší samit je plánovaný až na koniec júna. Určite mu budú všetci držať palce, aby bola jeho rekonvalescencia dostatočne rýchla, aby sa na ňom mohol zúčastniť.

Ak by to zatiaľ nebolo možné, zastúpiť by ho mohol novozvolený prezident Peter Pellegrini, ktorý už bude mať po inaugurácii, alebo poverenie môže dostať aj premiér inej krajiny únie - napríklad premiér Česka či Maďarska.

O čo všetko na samitoch ide, sa dozviete z reportáže na začiatku článku.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Európska únia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.