Muž prekonal príznaky Alzheimera neobvyklým spôsobom. Výsledky testov lekárov prekvapili

Muž prekonal príznaky Alzheimera neobvyklým spôsobom. Výsledky testov lekárov prekvapili
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

U Simona bolo riziko výskytu Alzheimerovej choroby desaťnásobne vyššie. Držal sa odporúčaní lekárov a takmer všetky príznaky ochorenia ustúpili.

Päťdesiatpäť ročného Američana Simona Nichollsa postretol neľahký životný osud. Jeho matka zomrela na Alzheimerovu chorobu a testy vykazujú, že rovnako aj Simon má vysokú šancu na výskyt tohto ochorenia.

„Posledných desať rokov života len sedela v kresle, húpala sa v ňom a brala asi štrnásť liekov. Bol by som oveľa radšej, ak by bola zdravá a potom proste náhle odišla,“ rozhovoril sa pre CNN.

Ako uvádza Centrum pre diagnostiku a prevenciu chorôb (CDC), Alzheimerova choroba je najčastejším typom demencie. Ide o progresívne ochorenie, ktoré môže viesť až k strate schopnosti komunikovať alebo reagovať na okolie.

Medzi rizikové faktory patrí okrem iného aj rodinná anamnéza. Gény zvyšujú riziko ochorenia, no zdravým životným štýlom je možné ho znížiť.

Prečítajte si tiež:

Zmenil životný štýl

Tohto odporúčania sa držal aj Simon. Okrem Alzheimerovej choroby sa v ich rodine často vyskytoval infarkt, preto sa Američan rozhodol zmeniť životný štýl, aby ostal na svete čo najdlhšie.

„Mám dvoch synov, trojročného a osemročného. S pribúdajúcim vekom je pre mňa naozaj dôležité, aby som tu bol pre nich čo najdlhšie,“ povedal pre CNN.

Keďže nemal dobré prognózy ani ohľadom srdca, rozhodol sa podstúpiť operáciu a brať lieky na zníženie cholesterolu. Lekári mu tiež naordinovali trikrát do týždňa silový tréning a 45 až 60 minút chôdze alebo behu.

„Zamiloval som si ranné prechádzky pri východe slnka. Prechádzam sa hodinu a pol a počúvam podcasty. Každý deň prejdem desaťtisíc krokov alebo viac. Taktiež trikrát týždenne hodinu cvičím celé telo s činkami," povedal.

Prečítajte si tiež:

Stredomorská kuchyňa

Okrem toho si upravil aj jedálniček. Začal sa vyhýbať cukru, umelým sladidlám, alkoholu a ultra-spracovaným potravinám. Zaradil jedlá zo stredomorskej kuchyne a v priebehu deviatich týždňov schudol 21 kilogramov.

Lekári mu tiež predpísali lieky na nespavosť. Simon mával problémy so spánkom, čo mohlo viesť k zhoršeniu kognitívnych funkcií a rozvoju Alzheimerovej choroby.

Všetky prognózy a liečbu mal na starosti neurológ Richard Isaacson, ktorý je zároveň riaditeľom výskumu v Inštitúte pre neurodegeneratívne choroby v Boca Raton na Floride.

Keď uvidel Simonove výsledky z krvných testov po 14 mesiacoch od zmeny životného štýlu, nestačil sa čudovať: „Musel som sa znova nadýchnuť. Výsledky testov jeho mozgu boli v normále.“

Neurológ testy zopakoval viackrát, prognózy stále vyzerajú pozitívne. Simonovi oznámil, že jeho snaha má zmysel a pomaly sa Alzheimerovej chorobe vzďaľuje.

Isaacson v závere dodal, že aj keď ide o pozoruhodné výsledky, ešte sa z nich nedá určiť konkrétny záver. Ide totiž len o jedného človeka a rovnakú liečebnú metódu by musel aplikovať na viacero pacientov.

Výskum hovorí, že zlá črevná mikroflóra môže byť signálom Alzheimerovej choroby. Viac v reportáži z archívu: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.