Irán vyhlásil 5 dní smútku za prezidenta Raísího, vo funkcii ho nahradí Mochber

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Iránski záchranári našli havarovaný vrtuľník, v ktorom sa nachádzal prezident Ebráhím Raísí a minister zahraničných vecí Hosejn Amír Abdollahján.

Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí v pondelok vyhlásil päťdňový smútok za prezidenta Ebráhíma Raísího a jeho sprievod, ktorí zahynuli v nedeľu pri havárii vrtuľníka v provincii Východný Azerbajdžan. Informovala o tom agentúra AFP.

Chameneí súčasne oznámil, že za výkonnú moc v Iráne bude po Raísího smrti zodpovedať doterajší prvý viceprezident Mohammad Mochber, ktorý musí do 50 dní usporiadať predčasné prezidentské voľby, uvádza TASR.

Prečítajte si tiež:

Vracali sa z inaugurácie priehrady

Okrem Raísího pri nehode vrtuľníka prišiel o život aj iránsky minister zahraničných vecí Hosejn Amír Abdollahján. Iránska vláda v pondelok poverila funkciou šéfa diplomacie doterajšieho námestníka ministra zahraničných vecí Alího Bágherího Kaního.

Raísí, Abdollahján a ďalších šesť osôb prišlo o život, keď sa vrtuľníkom v nedeľu vracali z provincie Východný Azerbajdžan na severozápade Iránu, kde spolu s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom inaugurovali projekt priehrady na spoločnej hranici.

Vrak vrtuľníka sa našiel po zhruba 15 hodinách v pondelok skoro ráno, pričom štátna televízia uviedla, že prezident zahynul.

Raísiho konvoj zahŕňal tri vrtuľníky - ďalšie dva "bezpečne dorazili do svojho cieľa", uviedla tlačová agentúra Tasním.

Štátna televízia informovala, že vrtuľník narazil do vrcholu hory. Úrady nateraz príčinu nehody neoznámili.

Aj v nedeľu (20. 5.) sme vás informovali o tomto prípade:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničné krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.