Európska krajina avizuje „najprísnejšie migračné pravidlá všetkých dôb“

Európska krajina avizuje „najprísnejšie migračné pravidlá všetkých dôb“
Žiadatelia o azyl pred azylovým centrom v holandskom Groningene. Zdroj: profimedia.sk/ ANP/VINCENT JANNINK

Posilnia sa hraničné kontroly, skrátia a sprísnia prijímacie konanie a cudzinci, ktorým už bol azyl v inej krajine EÚ zamietnutý, budú okamžite poslaní preč.

Holandsko bude mať „najprísnejšiu azylovú politiku všetkých čias“. Oznámil to pravicový populista Geert Wilders, ktorý je šéfom najsilnejšej parlamentnej strany - Strany pre slobodu (PVV).

Šesťdesiatročný Wilders sa stal mocnou silou v pozadí novej holandskej vlády, ktorá hádže cez palubu kompromisnú politiku a vytvára najradikálnejšiu pravicovú koalíciu od vojny, píše portál Politico.

Wildersova PVV bola v opozícii dve desaťročia. Do minuloročných volieb bol najväčším triumfom strany zisk 24 kresiel v roku 2010. Vtedy až do roku 2012 podporovala menšinovú vládu premiéra Rutteho, potom bola v opozícii.

Vlani koncom roka získala vo voľbách už 37 zo 150 kresiel v dolnej komore parlamentu. Koalícia štyroch strán bude mať v parlamente väčšinu 88 mandátov.

Geert Wilders na plagáte počas predvolebnej kampane. Zdroj: Profimedia.sk

Wilders zmiernil protiúnijnú i protiislamskú rétoriku

Wilders sa premiérom nestane, ako líder najväčšieho bloku v parlamente však bude robiť kľúčové rozhodnutia. Podľa niektorých médií čaká Brusel a Európsku úniu šok, vládne plány však odhaľujú aj kompromisy medzi koaličnými stranami.

Wilders, ktorý je členom parlamentu dvadsaťpäť rokov, je známy svojimi vyhranenými názormi na Islam. Od doby, keď džihádistický web rozšíril video vyzývajúce na jeho sťatie, má už dve desaťročia najvyšší stupeň bezpečnostnej ochrany. Kvôli svojim názorom tiež niekoľkokrát stál pred súdmi. Väčšina mainstreamových strán s ním spoluprácu odmietala – až do minuloročných volieb.

Wildersova PVV v budúcej vláde zasadne so stredopravou Ľudovou stranou pre slobodu a demokraciu premiéra Marka Rutteho, stredopravou Novou spoločenskou zmluvou as menším pravicovo populistickým agrárnym hnutím BBB. Rokovania sa tiahli od vlaňajšieho novembra, kedy Wilders zvíťazil.

Prelom bol dosiahnutý v marci, keď šesťdesiatročný politik zmiernil protiúnijnú i protiislamskú rétoriku, vzdal sa funkcie premiéra a upustil od odporu voči všetkej vojenskej podpore Ukrajiny.

Prečítajte si tiež:

Sprísnenie migračných pravidiel

Najväčšia pozornosť sa ale upína na migračnú politiku. „Koalícia chce mať najprísnejšiu azylovú politiku prostredníctvom dočasného krízového zákona. Chce sa stiahnuť z niektorých migračných pravidiel EÚ, čím sa Haag dostane do kolízie s Bruselom, ktorý práve schválil migračný pakt,“ dodáva Politico s tým, že Wilders pokračuje v téme svojej kampane, podľa ktorej sa s prisťahovalcami a žiadateľmi o azyl až príliš často zaobchádzalo špeciálnym, prednostným spôsobom.

Ako by sprísnenie migračnej politiky v Holandsku mohlo vyzerať načrtla agentúra Reuters.

Posilnia sa hraničné kontroly, skrátia a sprísnia prijímacie konanie a cudzinci, ktorým už bol azyl v inej krajine EÚ zamietnutý, budú okamžite poslaní preč. Má byť tiež obmedzená migrácia za prácou, rovnako ako prílev zahraničných študentov na holandské univerzity. Prísnejšia regulácia čaká zrejme aj pracovné agentúry. Holanďania sa budú v budúcnosti usilovať o obmedzenie voľného pohybu ľudí z krajín pristupujúcich k EÚ.

Rozšírenie únijného bloku je totiž ďalšou horúcou témou. Holandsko bolo už skôr v tomto ohľade jedným z prísnejších členov EÚ – tvrdilo, že o pristúpení ďalších krajín by sa malo hovoriť na základe vnútorných reforiem, nie geopolitických úvah. Nová koalícia bude podľa Politico v tomto premýšľaní ešte tvrdšia, čo je potenciálne zlá správa pre krajiny ako Ukrajina, ktoré by sa chceli rýchlo stať členmi.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívny príspevok o voľbách v Holandsku.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Migrácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.