Hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu žiada zatykače na Netanjahua a lídrov Hamasu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu reaguje na útok Iránu.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Zdroj: X/Visegrád 24

Zatykač sa týka zločinov, ktoré boli spáchané od 7. októbra 2023.

Hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu v Haagu Karim Khan oznámil, že sa usiluje o vydanie zatykača na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta. Požiadal tiež o vydanie zatykača na troch vrcholných predstaviteľov Hamasu. Informoval o tom portál BBC.

Khan uviedol, že existujú opodstatnené dôvody domnievať sa, že obaja muži niesli trestnú zodpovednosť za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti minimálne spáchané od 7. októbra 2023.

 Kahn špecifikoval, že Netanjahu a Galant by mali byť obvinení z vyhladzovania a vyvolávania hladomoru ako spôsobu vedenia vojny vrátane odmietnutia dodávok humanitárnej pomoci a úmyselného zamerania sa na civilistov v konflikte.

Prečítajte si tiež:

Trojica vodcov Hamasu by podľa Kahna mala byť obvinená z vyhladzovania, vraždy, brania rukojemníkov, znásilnenia a sexuálneho napadnutia vo väzbe.

Kahn vo svojom vyhlásení v súvislosti s konaním izraelskej strany uviedol, že účinky používania hladovania ako spôsobu vedenia vojny spolu s ďalšími útokmi a kolektívnymi trestami proti civilnému obyvateľstvu Pásma Gazy sú akútne, viditeľné a všeobecne známe.

Zahŕňajú podvýživu, dehydratáciu, utrpenie a zvyšujúci sa počet úmrtí medzi palestínskym obyvateľstvom vrátane novorodencov, batoliat, detí vyššieho veku a žien.

Na margo vpádu palestínskych kománd na juh Izraela zo 7. októbra 2023 Kahn uviedol, že na vlastné oči videl "zničujúce scény týchto útokov a vplyv týchto bezohľadných zločinov". Na základe rozhovorov s pozostalými Kahn dodal, že útoky kománd boli naplánované a vykonané tak, aby "premyslenou krutosťou a extrémnou bezcitnosťou spôsobili neutíšiteľnú bolesť".

Postup izraelskej armády v Pásme Gazy sa stal predmetom sporu medzi Tel Avivom a Washingtonom. Viac sa dozviete z archívneho príspevku v priloženom videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kríza na Blízkom východe

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.