Charkov je zatiaľ v bezpečí. Expert predpovedá, aký bude ďalší krok Ruska vo vojne s Ukrajinou

Charkov je zatiaľ v bezpečí. Expert predpovedá, aký bude ďalší krok Ruska vo vojne s Ukrajinou
Prezident Volodymyr Zelenskyj a veliteľ ukrajinskej armády Oleksander Syrskyj. Zdroj: Profimedia.sk

Moskva chce na bojiskách využiť čas, kým bude môcť Ukrajina naplno využiť vojenskú pomoc USA v hodnote 60 miliárd dolárov.

Odhadnúť ďalší krok Ruska vo vojne na Ukrajine je náročné, no podľa odborníkov by najväčší zmysel dávalo, keby sa pokúsilo zopakovať úspešný manéver, ktorý predviedlo v Charkovskej oblasti.

Cieľom pritom má byť Sumská oblasť, ktorá spolu s Černihivskou oblasťou tvorí najsevernejší výbežok Ukrajiny. Mesto Sumy sa nachádza len asi desať kilometrov od hraníc s Ruskom a približne 100 kilometrov severozápadne od Charkovskej oblasti, na ktorú ruská armáda zaútočila 10. mája a jej vojaci prenikli zhruba desať kilometrov za jej hranice.

Podľa expertov si Moskva pravdepodobne chcela vytvoriť nárazníkové pásmo, ktoré by lepšie ochránilo ruský Belgorod, ktorý je v poslednom čase terčom častých ukrajinských útokov.

Putin po úspechu vyhlásil, že jeho cieľom zatiaľ nie je dobytie samotného Charkova – druhého najväčšieho mesta na Ukrajine.

Prečítajte si tiež:

​Podľa odborníkov chce Moskva na bojiskách využiť čas, kým bude môcť Ukrajina naplno využiť vojenskú pomoc USA v hodnote 60 miliárd dolárov.

Ukrajinský vojenský analytik Denis Popovič je presvedčený, že Rusi čoskoro spustia ďalší smer ofenzívy práve v Sumskej oblasti. Rovnaký názor má aj Oleksandr Musienko, riaditeľ Centra pre vojenský právny výskum .

Charakter týchto akcií podľa nich bude s najväčšou pravdepodobnosťou viac-menej rovnaký ako v Charkovskej oblasti, len s menšími silami a počtom . Cieľom je vytvoriť to, čo sa nazýva sanitárna alebo nárazníková zóna.

„Ruskí dôstojníci si uvedomujú potrebu predĺžiť frontovú líniu a donútiť Ukrajincov k presunu záložných jednotiek,“ cituje Polsat News slová, ktoré v ukrajinskej televízii povedal Popovič .

Sumská oblasť zvýraznená červenou farbou. Zdroj: Profimedia.sk

Tvrdé boje o Vovčansk

Ukrajina stále ovláda asi 60 percent pohraničného mesta Vovčansk v Charkovskej oblasti na severovýchode krajiny, informoval v pondelok vo vysielaní ukrajinskej televízie námestník oblastného gubernátora Roman Semenucha, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

Dodal, že ruské jednotky pokračujú "v nepretržitom ostreľovaní a útokoch", pričom najmä vo Vovčansku sa pokúšajú vytlačiť ukrajinské ozbrojené sily z mesta, ktorého približne 60 percent je pod kontrolou ozbrojených síl Ukrajiny.

Vojenskí pozorovatelia tvrdia, že ruská armáda sa v priebehu posledných dvoch dní snažila zvýšiť svoje aktivity v taktickej zóne, a to nielen priamo v oblasti Vovčanska, ale aj v podobe obnovenia pokusov o útok v smere na dedinu Lypci. Vojenský analytik Konsťantyn Mašovec si myslí, že najbližšou hlavnou úlohou ruských jednotiek je ovládnuť Vovčansk.

Podľa neho ruskí vojaci obsadili celú zalesnenú oblasť medzi Buhrovatkou a Ohircevom až po rieku Severný Donec, pričom ukrajinské jednotky sa zjavne úplne stiahli na východný breh rieky.

Dobytie mesta Vovčansk označuje za momentálnu prioritu ruskej armády aj americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Vovčansk je najväčšia aglomerácia pri hraniciach s Ruskom a jeho dobytie bude "odrazovým mostíkom" pre ďalší postup ruskej armády, ktorá sa snaží dobyť aj mesto Časiv Jar, čím by sa jej otvorili možnosti ďalšieho postupu v Doneckej oblasti.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívny príspevok o úspešnom útoku Ruska v Charkovskej oblasti.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.