Najbohatšie krajiny za rok 2024: Slovensko sa v rebríčku ocitlo medzi Tureckom a Panamou

Najbohatšie krajiny za rok 2024: Slovensko sa v rebríčku ocitlo medzi Tureckom a Panamou
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Lepšie sú na tom všetci naši susedia s výnimkou vojnou zmietanej Ukrajiny.

Odborný portál Global Finance Magazine zverejnil najnovšie vydanie rebríčka najbohatších krajín na základe hrubého domáceho produktu (HDP) na obyvateľa.

Vlaňajšie prvenstvo obhájilo Luxembursko s HDP na obyvateľa presahujúcim 140 000 dolárov. Jeho prosperita je poháňaná silným finančným sektorom a vysokou úrovňou zahraničných investícií.

Prečítajte si tiež:

​Aj na 2. mieste je európska krajina. Írsko pokračuje v silnom ekonomickom raste, s HDP na obyvateľa približne 130 000 dolárov. Krajina sa transformovala na technologické centrum Európy, pričom veľké množstvo globálnych technologických spoločností si tu zriadilo svoje európske centrály.

V TOP 10 dominujú s výnimkou USA (9. miesto) menšie krajiny. Veľký prepad zaznamenala Austrália, ktorá bola vlani na 9. priečke, no teraz jej patrí až 25. pozícia.

Slovensko si medziročne pohoršilo o jednu priečku. Zatiaľ čo za rok 2023 okupovalo 49. miesto, v aktuálnom vydaní rebríčka je to okrúhla 50. priečka(44 081 USD). Naša krajina sa tak ocitla medzi Panamou a Tureckom.

Spomedzi našich susedov sú na tom dlhodobo najlepšie Rakúšania, ktorých krajina obsadila 19. priečku. Lepšie umiestnenie dosiahli aj Česká republika (42.), Poľsko (43.) Maďarsko (47.). Veľký prepad zažíva vojnou zmietaná Ukrajina, ktorej pripadla až 110. priečka.

Tvorcovia rebríčka hodnotili celkovo 190 krajín. Afganistan, Eritrea, Libanon, Srí Lanka, Sýria, Západný breh a Pásmo Gazy neposkytli údaje, situácia v týchto ekonomikách je navyše neprehľadná. 

V Priloženom videu si môžete pozrieť reportáž o zrýchlenom raste Slovenskej ekonomiky.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ekonomika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.